Wczytując się we wszystkie superlatywy (i brak negatywów!) ananasa aż trudno uwierzyć, że owoc ten jest u nas tak mało popularny. Jego właściwości, dzięki zawartości w miąższu różnych witamin, minerałów i związków, rozciągają się na cały organizm – lecząc, zapobiegając czy pomagając.
Ananas, występujący w stanie naturalnym w Ameryce Południowej, do Europy przywędrował dzięki Kolumbowi pod koniec XV wieku. Obecnie do głównych producentów należą Brazylia, Meksyk, Hawaje i Filipiny. Poprawną nazwą owocostanu jest ananas jadalny. Jest on silnie opancerzony zdrewniałą skórką, co utrudnia zakup odpowiednio dojrzałego owocu. Po pierwsze pomocne może okazać się dokładne zbadanie tego, co widzimy. Kolor skórki ananasa może nam już zdradzić, że jest on niedojrzały (gdy jest lekko zielonkawy), a odpadające liście i uginający się pod palcami pancerz to oznaka ananasa przejrzałego. Dojrzały owoc ananasa ma subtelny słodki smak, skórka przybiera barwę od żółtej po brązową, a miąższ jest soczysty, intensywnie złocistożółty, a nawet pomarańczowy.
Owoc ananasa zwiera w sobie wysoką dawkę bromeliny i biotyny, którym to składnikom głównie zawdzięcza swoje odchudzające właściwości. Zresztą to właśnie z nich jest najbardziej znany. Biotyna wspomaga proces redukcji węglowodanów przeciwdziałając tym samym tyciu. Enzym bromeliny zaś rozkłada białka do aminokwasów, a dodatkowo łagodzi dolegliwości trawienne w jelitach i żołądku. Oddziałuje też na układ krwionośny – przeciwdziała sklejaniu płytek krwi, rozprawia się ze skrzepami – zwiększając jego wydajność. Może też wykazywać właściwości przeciwnowotworowe, działa oczyszczająco na skórę i usuwa toksyny z organizmu.
Mangan zawarty w miąższu ananasa będzie wspomagał metabolizm kości chroniąc nas tym samym przed osteoporozą, ale również pomagając wchłonąć inne witaminy i minerały znajdujące się w owocu. Innymi obecnymi minerałami są: wapń, miedź, potas, żelazo i cynk. W składzie znajdziemy także witaminę C świetnie nadającą się do zwalczania przeziębienia, ale i też będącą silnym przeciwutleniaczem. Witamina A pomoże nam dbać o dobry wzrok i urodę, a witaminy z grupy B wspomogą walkę o dobry metabolizm i mocne nerwy jak ze stali.
Ze względu na swoje kluczowe działanie poprawiające trawienie, ananasy są głównie polecane osobom z chorobami żołądkowo-jelitowymi, wątrobowymi i niestrawnością. Wspomagają również pracę trzustki. Jednak osoby z wrzodami żołądka lub dwunastnicy nie powinny jest niedojrzałych ananasów ze względu na ich silne właściwości zakwaszające. Dlatego też najbezpieczniejszym (i najłatwiejszym w Polsce) wyjściem jest picie naturalnego, świeżo wyciśniętego soku z ananasa, np. firmy Limena Fresh & Cool. Jest on wyciśnięty z dwóch soczystych ananasów, w 100% naturalny, bez konserwantów czy dodatku cukru i tylko lekko pasteryzowany. Oprócz picia szklanki soku dziennie, można go wykorzystać jako składnik marynaty do mięsa, gdyż działa na nie zmiękczająco, ułatwiając obróbkę termiczną.
info. i foto.: materiały prasowe