Wyrasta ostatnia zwykle między 17. i 25. rokiem życia i może być źródłem problemów – ósemka. Jako że pojawia się w dojrzałym wieku jest nazywana także zębem mądrości. Jednak rozumu nie dodaje, ale problemów już tak, ponieważ może być źródłem nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości.
Ósemki – zbędne czy niezbędne?
Nie wyrastają u każdego, dlatego można stwierdzić, że nie są niezbędne w procesie spożywania pokarmów. Jednak tak jak inne zęby trzonowe, pomagają rozdrabniać i przeżuwać pokarm. Usprawniają więc cały proces jedzenia. Są zatem jednocześnie zbędne i niezbędne.
Problemy z ósemką
Ząb mądrości może być bardzo problematyczny. Jego proces wyrastania może nie przebiegać prawidłowo, jeśli brakuje dla niego miejsca.
Nieprawidłowe ułożenie wiąże się, np. ze szczękościskiem, zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo–żuchwowych, bólem ucha i głowy. W trakcie wyrzynania może pojawić się opuchlizna i ból, a dziąsła mogą być wrażliwe na dotyk. Takie objawy skonsultuj ze stomatologiem w Bydgoszczy. Proces wyrzynania może być także zatrzymany, kiedy ząb nie może przebić się przez kość (całkowicie zatrzymany) lub dziąsło (częściowo). Zatrzymaną ósemkę należy usunąć, ponieważ może doprowadzać do chorób przyzębia.
Samo usunięcie ósemki, jeśli się na nie zdecydujemy lub gdy jest wskazane, również może przysporzyć problemów. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie jest ułożenie zęba mądrości. Zabieg może się skończyć założeniem szwów. Po usunięciu odczuwamy ból, który powinien ustąpić po kilku dniach. W niektórych przypadkach może dojść do obrzęku i zasinienia twarzy. Po zabiegu należy przestrzegać określonych zasad oraz wykluczyć spożycie pewne produktów.
Możliwe powikłania po ekstrakcji:
- nasilający się ból,
- krwawienie,
- gorączka
- obrzęk,
- sińce na twarzy
Obrzęk i ból utrzymujący się nawet po zagojeniu się rany może być objawem stanu zapalnego albo choroby zębów, które znajdują się w jego bliskim sąsiedztwie. Wówczas niezwłocznie skonsultuj się ze stomatologiem.
Artykuł sponsorowany