Zioła są nam pomocne w wielu sytuacjach lecząc lub łagodząc wiele różnych dolegliwości, także tych kobiecych.
NAJCZĘSTSZE PROBLEMY
Do najczęstszych kobiecych dolegliwości, oprócz stanów zapalnych okolic intymnych, bolesnych miesiączek i zaburzenia cyklu miesięcznego, zaliczamy zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jego symptomy pojawiają się około 7 – 10 dni przed okresem. Są to: zmęczenie, rozdrażnienie, zmienny nastrój i skłonność do depresji, większy apetyt, wzdęcia, obrzęk i ból piersi, ból głowy, miednicy i krzyża. Objawy ustępują w momencie pojawienia się krwawienia.
Zespół bolesnych miesiączek objawia się bólami o charakterze skurczowym, które występują w okolicy krzyżowej i podbrzusza. Mogą im towarzyszyć nudności i wymioty oraz zawroty głowy. Symptomy pojawiają się przed i na początku okresu.
Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć różny charakter. Krwawienie może być rzadkie i skąpe albo nadmierne. Zdarza się także jego brak. Wszystko to może być objawem chorób, więc konieczna jest wizyta u ginekologa. Natomiast stany zapalne okolic intymnych pojawiają się często i zawsze wymagają leczenia. Objawiają się np. pieczeniem i świądem, upławami oraz bolesnym współżyciem.
KOBIECE ZIOŁA
W walce z kobiecymi dolegliwościami poleca się stosowanie 4 ziół: dziurawiec, przywrotnik, krwawnik i niepokalanek.
Dziurawiec zwyczajny to naturalny antydepresant. Działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Picie herbatki z dziurawca jest sposobem na rozdrażnienie, zmienne samopoczucie i wahania nastroju, a więc na objawy charakterystyczne dla napięcia przedmiesiączkowego. Wywar jest także pomocny przy bezsenności. Podobne uspokajające właściwości ma także melisa.
Przywrotnik pospolity może być wykorzystywany w przypadku nieregularnych, obfitych i bolesnych miesiączek oraz infekcji narządów rodnych, np. pochwy, gdyż działa aseptycznie i przeciwzapalnie. Może być również stosowany w formie herbatki do picia przed ciążą i po porodzie dla wzmocnienia mięśni macicy.
Krwawnik powinien znaleźć się w każdej kobiecej apteczce, ponieważ pomaga na jej typowe dolegliwości. Picie naparu z krwawnika może łagodzić bóle miesiączkowe, bo działa rozkurczowo. Krwawnik może być również stosowany w leczeniu stanów zapalnych okolic intymnych: świądu i upławów, ze względu na działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne oraz w zaburzeniach miesiączkowych, bo reguluje cykl. Ma właściwości przeciwkrwotoczne. Jest również naturalnym sposobem na łagodzenie objawów menopauzy. Ziele krwawnika to ważny składniki płynów do higieny intymnej, ponieważ chroni przed infekcjami.
Niepokalanek mnisi jest używany w leczeniu zaburzeń cyklu menstruacyjnego, bo zapewnia odpowiedni poziom hormonów, które są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg cyklu i jego regularność oraz owulację. Pomaga także w zaburzeniach hormonalnych, czyli w zachowaniu równowagi hormonalnej i w leczeniu nieregularnych cykli. Badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność w podnoszeniu płodności i leczeniu zaburzeń, które utrudniają zajście w ciążę. Poza tym stosuje się go w przypadku braku okresu i łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.