Delikatna, dziecięca skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Będzie ona możliwa jedynie wtedy, gdy wykorzystamy wysokiej jakości kosmetyki i zadbamy o skórę holistycznie, troszcząc się o wszystkie kwestie. Czym zatem powinny cechować się kosmetyki przeznaczone dla dzieci? Na co jeszcze dobrze byłoby zwrócić uwagę, aby nie groziło jej podrażnienie? Doradzamy w artykule!
Dlaczego odpowiedni wybór kosmetyków jest tak ważny?
Skóra to największy organ naszego organizmu. Powinniśmy troszczyć się o nią już od najmłodszych lat. Szczególnie wtedy, gdy ma ona specjalne wymagania. Dzieje się tak między innymi w przypadku alergii skórnych, a także dzieci. Reakcje organizmu na kontakt z alergenem czy silnie działającą substancją mogą być różne. Wysypka, podrażnienie pokrzywka, potówki – wszystko to jest nam znane z autopsji. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia u naszego dziecka takich podrażnień, należy wybrać kosmetyki, które wykazują delikatne działanie oraz opierają się na naturalnych, bezpiecznych składach.
Kosmetyki hipoalergiczne – czyli jakie?
Cechą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze produktów do pielęgnacji dziecięcej skóry, jest hipoalergiczność. Dzięki niej kosmetyki dla dzieci działają znacznie łagodniej. Są bezpieczne dla tych, którzy cierpią z powodu alergii skórnych i wziewnych. Nie zawierają także substancji odpowiadających za zapach – są one szczególnie niebezpieczne dla alergików, ponieważ mogą utrzymywać się w powietrzu jeszcze długi czas po wykończeniu produktu, podrażniając przy tym drogi oddechowe. Kosmetyki o hipoalergicznych składach świetnie radzą sobie z pielęgnacją dziecięcej skóry. Podczas ich zakupu sprawdzajmy, czy skuteczność potwierdzają certyfikaty pochodzące z zaufanych źródeł – ośrodków badawczych i instytutów naukowych, które przeprowadzają dokładne testy dermatologiczne. W ten sposób upewnimy się, że sięgamy po produkt, który nie zrobi krzywdy naszemu dziecku.
Kąpiel to także zabawa!
Dzieci różnie reagują na kąpiel. Jedne ją uwielbiają, drugie – wręcz nienawidzą, przez co trudno jest zachęcić je do mycia. W każdym przypadku jednak sprawdzą się kosmetyki, które umilają czas spędzony w wannie. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów o ciekawym działaniu. Są to między innymi:
- kule musujące do kąpieli,
- pudrowa piana,
- mydło w formie ciastoliny,
- galaretki do kąpieli,
- perełki do kąpieli,
- produkty farbujące wodę
- żele i płyny do kąpieli o ciekawych zapachach, z podobiznami ulubionych bohaterów z bajek.
Pamiętajmy, by po takie środki sięgać jedynie z zaufanych źródeł i od producentów, których kosmetyki już testowaliśmy. W ten sposób unikniemy ryzyka wystąpienia reakcji na zawarte w nich substancje.
Dzięki takim produktom z pewnością przekonamy do kąpieli nawet największego buntownika!
Kosmetyki do zadań specjalnych
Poza codzienną pielęgnacją są również sytuacje, które będą od nas wymagać dodatkowego wyposażenia.
Choć o kremie z filtrem powinniśmy pamiętać każdego dnia, w wakacje w szczególności będziemy z niego korzystać. Mocne promieniowanie może poparzyć delikatną skórę dziecka. Latem sięgajmy przede wszystkim po filtry SPF 30 i SPF 50. Dodatkowym atutem będzie wodoodporność – to szczególnie ważne, gdy planujemy urlop nad morzem czy jeziorem.
Wakacje to również czas, gdy dokuczają nam komary i kleszcze. Bez względu na to, jak długo planujemy spędzać czas na trawie, w parku czy w lesie, stosujemy bezpieczne produkty do ochrony przed insektami. Skutki ugryzień przez nie mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.
Nie tylko kosmetyki…
Jednak nie tylko kosmetyki pozwolą nam zatroszczyć się o skórę dziecka. Bardzo ważnym elementem jej pielęgnacji – a przy tym często pomijanym – jest regularne pranie. Wykorzystujmy do tego proszki i płyny hipoalergiczne, które nie pozostawią na materiałach substancji uczulających. Dobrze będzie także wybrać taki produkt, który pozwala na dezynfekcję także w niższych temperaturach. Wówczas już podczas zwykłego prania dokładnie oczyścimy ubranka, pościel czy inne tekstylia – będą wolne od bakterii, grzybów, roztoczy kurzu domowego czy innych drobnoustrojów. Dzięki temu skóra dziecka pozostanie bezpieczna i nie będzie groziło jej podrażnienie ani substancją chemiczną, ani przez zanieczyszczenia zgromadzone na tkaninie.
Artykuł sponsorowany