Olejowanie włosów to popularny zabieg pielęgnacyjny. Właściwości olejków są znane od dawna, a zwłaszcza w dbaniu o urodę. Efekty zależą od oleju, jaki wybierzemy i metody. To dla niektórych kobiet ulubiony rytuał kosmetyczny o działaniu relaksacyjnym, gdyż olejki także pięknie pachną.
ZALETY OLEJOWANIA
Olejowanie jest dobre dla każdego rodzaju włosów, ale szczególnie pomoże przesuszonym i zniszczonym zabiegami fryzjerskimi i osłabionym. To sposób na ich odżywienie, nawilżenie i regenerację oraz przywrócenie im blasku i elastyczności. Zapobiega również rozdwajaniu się końcówek i łupieżowi oraz chroni kolor farbowanych. Dodatkowo olejowanie wygładza je.
SPOSOBY OLEJOWANIA
Olejować można suche, wilgotne albo mokre włosy. Wybór metody to kwestia indywidualna. Olejowanie na sucho to inaczej nakładanie niewielkiej ilości oleju od nasady do końcówek, pasmo po paśmie, w sposób równomierny na suche włosy przed ich myciem. Można również delikatnie wcierać go w skórę głowy. Olejowanie na mokro polega na nakładaniu na wilgotne włosy przed myciem. Włosy nie musza być świeżo umyte, ale nie mogę być brudne i tłuste.
Najlepsze efekty daje olejowanie na noc, kiedy nakładamy olej na włosy na noc, a następnie zakładamy foliowy czepek albo owijamy włosy folią, a następnie ręcznikiem. Żeby olej mógł dobrze wniknąć w strukturę włosa, potrzebny jest czas, więc warto zostawić go na włosach na kilka godzin, a nawet na całą noc. Poza tym dobrze działa na nich wysoka temperatura. Pod wpływem ciepła łuski włosa się rozchylają, a dzięki temu składniki odżywcze lepiej wnikają.
Po olejowaniu warto rozczesać włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Dzięki temu równomiernie rozprowadzimy go na włosach i zapewnimy lepszy efekt zabiegu. Poza tym po koniecznie umyjmy włosy.
Ważny jest wybór oleju. Należy go dobrać do naszych włosów, aby efekty były zadowalające. Źle wybrany może obciążać fryzurę. Unikajmy też zbyt dużej ilości oleju, ponieważ nadmiar trudno usunąć. Włosy będą wymagały wielokrotnego mycia.