Kwas hialuronowy to substancja, której kosmetyczne zastosowanie od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. Warto zauważyć, iż posiada on właściwości, które mogą być z powodzeniem wykorzystane również w innych dziedzinach. W medycynie (nie tylko estetycznej) można zaobserwować tendencję, by stopniowo ograniczać inwazyjność zabiegów oraz konieczność rekonwalescencji po ich wykonaniu. Coraz więcej procedur jest możliwa to przeprowadzenia ambulatoryjnie. Ma to niebagatelne znacznie dla współczesnych ludzi, którzy nie mają ochoty ani czasu, by poświęcać długie tygodnie, a nawet miesiące na odzyskiwanie pełnej sprawności organizmu. Kwas hialuronowy – a właściwie iniekcje z jego udziałem – z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran krocza po cesarskim cięciu, w leczeniu zespołu suchego oka.
Oczywiście- zastosowanie w medycynie estetycznej wciąż jest dominujące. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim należy zauważyć, iż kwas ten to substancja stuprocentowo naturalna. Ba, występuje on w skórze. Odpowiada za wiązanie wody – chroni zatem skórę przed wysychaniem, wiążąc ją i zwalczając zarazem wolne rodniki (przyspieszające proces starzenia się komórek). Niestety – po osiągnięciu określonego wieku zawartość procentowa tego polisacharydu w skórze zaczyna się zmniejszać. Efektem jest gorsze nawilżenie skóry, a także jej większa podatność na działanie czynników zewnętrznych (takich jak wspomniane wolne rodniki czy szkodliwe warunki atmosferyczne). Nie trzeba długo czekać na rezultaty – w przeważającej części są to zmarszczki mimiczne, zwiotczenia, suchość skóry i inne powodujące dyskomfort zjawiska.
Co możemy zrobić, by cieszyć się zawsze piękną skórą…
Ubytek kwasu hialuronowego w organizmie można uzupełniać – czy to przy pomocy iniekcji, czy użytkując preparaty zawierające tę substancję. Rzecz jasna, żaden krem czy serum nie zagwarantują nam takiego efektu jak zabieg w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Dlaczego? Powody są przynajmniej dwa. Po pierwsze – stężenie kwasu w takich preparatach jest niewystarczające, by dać optymalne i natychmiastowe rezultaty. Po drugie zaś, wchłanianie specyfiku przez skórę w porównaniu z jego podskórną aplikacją jest niskie. Zatem korzystniej (w dłuższej perspektywie również cenowo) jest skorzystać z zastrzyków. Tym bardziej, że substancje wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej są nie tylko hipoalergiczne, lecz (od jakiegoś czasu) całkowicie syntetyczne – nawet weganie mogą więc korzystać z dobrodziejstw tej procedury.
Jak to działa?
Podczas zabiegu, który zależnie od preferencji danej osoby może poprzedzić również znieczulenie miejscowe, w skórę wstrzykiwany jest preparat z kwasem hialuronowym. Rzecz jasna to, jaka ilość zostanie zaaplikowana, zależy od rozmiaru zmian, determinuje również koszty procedury. Decydując się na zabieg warto pamiętać, że sam koszt surowca jest stosunkowo wysoki, gdyż wynosi 900 złotych za mililitr. Do tej kwoty należy dodać również cenę samej usługi. Wypełnienie pozwala jednak cieszyć się młodszym wyglądem – i to w niedługim czasie po zabiegu. Oczywiście, przez pierwszych kilka dni mogą być widoczne niewielkie obrzęki czy zaczerwienienia, niemniej po upływie tego okresu kondycja skóry poprawia się znacząco. Co istotne – rezultaty utrzymują się nawet do roku, a w momencie, kiedy preparat ulega całkowitej absorpcji, skóra i tak wygląda o wiele lepiej niż przed zabiegiem.
Zalety i wady zabiegu
Największą zaletą zastrzyków z kwasem hialuronowym jest fakt, iż posiadają one nie tylko potwierdzoną skuteczność, ale też są hipoalergiczne i dozwolone niemal dla każdego – niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Choć, rzecz jasna, istnieją pewne przeciwwskazania. Należy tutaj wymienić przede wszystkim ciążę, okres laktacji u kobiet, a także problemy z krzepliwością krwi czy inne choroby z nią związane, nowotwory oraz okres bezpośrednio po ich terapii. Pozostałe osoby po przejściu zabiegu (nieczęsto, lecz jednak) mogą się spodziewać pewnych skutków ubocznych, takich jak obrzęk, zaczerwienienia, czy niewielkie krwiaki. Warto podkreślić, że są one mało uciążliwe i krótkotrwałe. Natomiast efekty – poza tym, że widoczne, wyglądają naturalnie. Ponad to kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm. Skóra zyskuje jednak dużo lepsze nawilżenie oraz napięcie. Reasumując, decyzja o zabiegu z pewnością nie należy do błędnych. Co więcej, jeśli zmarszczki spędzają wam sen z powiek – warto pomyśleć o zastrzykach z kwasem hialuronowym, jako alternatywie dla bardziej inwazyjnych metod.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Ladies Clinic specjalizującej się w zabiegach kwasem hialuronowym.