Lipiec to wyjątkowy czas – dojrzewają owoce i warzywa, a ich ceny spadają! O tej porze roku mamy ich prawdziwy wysyp. W lipcu pojawiają się – niedostępne o innej porze roku – porzeczki i agrest. Stragany uginają się pod ciężarem świeżych truskawek, czereśni, brzoskwiń czy pomidorów. Choć wszyscy wiemy, że owoce są zdrowe i zawierają mnóstwo witamin, warto bliżej przybliżyć sobie ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Przyciągają wzrok kolorem wschodzącego słońca, kuszą słodkim, orzeźwiającym smakiem, nęcą aromatycznym zapachem. Brzoskwinia to typowo wakacyjny owoc – jest soczysty, a poza tym słynie ze swoich licznych właściwości odżywczych. Jedna średnia brzoskwinia to bogate źródło błonnika, witaminy A oraz potasu, co pomaga zachować równowagę. Brzoskwinie są również bardzo dobrym źródłem witaminy C, która wzmacnia nie tylko układ odpornościowy, ale pomaga zachować młody i promienny wygląd.
Kariera pomidora w Europie miała trudne początki. „To dziwna roślina, nie spotykana w tym kraju poza ogrodami niektórych zielarzy… i niebezpiecznie jej używać” pisał Dodoens w„Historii roślin” w 1578 roku. Z kolei włoski botanik Matthiolus nazwał je „mala insana”, czyli „owoc niezdrowy”. Podejrzewano, że zjedzenie pomidora wywoływało miłosny szał, przez co owoce ten nazywano także „jabłkiem miłości”. Na szczęście dość szybko odkryto, że zła sława pomidora nie ma żadnego odbicia w rzeczywistości i zaczęto doceniać jego walory smakowe i zdrowotne. Obecnie w Polsce są drugim po ziemniakach najczęściej spożywanym warzywem. A jeść pomidory warto. Dlaczego? Po pierwsze, pomidory zawierają bardzo cenny składnik – likopen, barwnik nadający tym owocom głębokiego czerwonego koloru, który wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki, przez co ma silne działanie antynowotworowe.
Pomidory to także nieocenione źródło potasu, który aktywnie neutralizuje nadmiar soli w naszej diecie. Obecność potasu sprawia również, że włączenie pomidorów do naszej diety wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu, wydatnie polepszając jego zaopatrzenie w tlen. Wśród witamin istotną dla nas jest witamina A, która działa korzystnie na nerwy wzrokowe. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego do swojego jadłospisu powinny wprowadzić pomidory kobiety oczekujące dziecka, a także osoby znerwicowane żyjące w ciągłym stresie, bowiem warzywo to ma właściwości uspokajające i kojące nerwy.