Za prawidłową kondycję mieszka włosowego odpowiada wiele czynników – zarówno tych na które mamy wpływ, jak i całkowicie od nas niezależnych, np. rozwój meszka włosowego w okresie życia płodowego. Ilość mieszków zostaje ustalona między 9. a 22. tygodniem ciąży i pozostaje niezmienna do końca życia. Co za tym idzie nie możemy zwiększyć tzw. gęstości włosów, a jedynie wywołać wrażenie bujności fryzury. Słaba kondycja włosów może być również warunkowana działaniem substancji, które nas otaczają, i które spożywamy. Komórki macierzy są bardzo wrażliwe na szkodliwe związki i nie przejawiają zdolności do regeneracji. Po całkowitym uszkodzeniu odbudowa jest niemożliwa, a utrata włosów ma charakter trwały. Każdy, pojedynczy włos przechodzi tzw. cykl włosowy, czyli kolejne stadia dojrzałości. W ciągu całego życia zachodzi od 20 do 30 takich cykli.
Po ok. 3-4 latach wzrost przestaje rosnąć i wypada. Standardowo, dorosły człowiek traci do 100 włosów dziennie, a wypadnie większej ilości może być traktowane jak patologia – mówimy wówczas o łysieniu. Za kondycję włosów odpowiedzialne są także hormony płciowe. Kobiety w ciąży często uskarżają się na problem łysienia narastający pod koniec ciąży bądź w okresie karmienia piersią. Wypadanie włosów jest w tym przypadku spowodowane dużym stężeniem prolaktyny, ale po usunięciu przyczyny gęstość włosów powinna się znacząco poprawić. Zważywszy na liczne pozamieszkowe uzasadnienia dla wypadania włosów na samym początku należy ocenić stan hormonalny pacjenta i sprawdzić czy nie mamy do czynienia ze schorzeniami ogólnoustrojowymi.
Jak leczyć łysienie?
Leczenie łysienia odbywa się pod kontrolą dermatologa. Lekarze standardowo przepisują środki zawierające amineksil i minoksidil, które zwiększają ukrwienie skóry głowy, powodując tym samym porost włosów. Środki farmakologiczne wydłużają fazę wzrostu i spoczynku włosa, skracając jednocześnie fazę wypadania. Najlepsze efekty są widoczne u osób, które ukończyły 40 rok życia oraz takich, u których łysiejące miejsca nie przekroczyły średnicę dziesięciu centymetrów. Pierwsze rezultaty są widoczne po 2-4 miesiącach regularnego stosowania, a najlepsze po upływie dwunastu miesięcy. Zdecydowanie najlepszym środkiem hamującym proces wypadania włosów i ich odrost jest finasteryd, czyli związek, który blokuje przemianę testosteronu w DHT odpowiedzialnego za łysienie. Niestety, kuracja jest dość droga i czasochłonną. Pacjenci, którzy nie chcą zbyt długo czekać, mogą zdecydować się na przeszczep płatów skóry z dobrze rozwiniętymi mieszkami włosowymi bądź przeszczep małych fragmentów skóry zawierających do piętnastu pojedynczych włosów przeszczepianych z boku lub z tyłu głowy.