Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że codziennie poddawani są manipulacji. Jesteśmy tego bardzo często nieświadomi, zwłaszcza gdy trafiamy na osobę, która potrafi umiejętnie dobierać słowa, zachowanie oraz mimikę twarzy. Z założenia mechanizm ten ma działać na podświadomość wybranej grupy lub jednej osoby i powinien być przed nią ukryty. Manipulatorów możemy spotkać zarówno w pracy, jak i podczas zakupów, przeglądania mediów społecznościowych bądź w życiu prywatnym. Popularne jest stwierdzenie, że ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy nie wiedzą, że są manipulowani oraz tych, którzy zdają sobie z tego sprawę.
Co to tak na prawdę manipulacja?
Zacznijmy od tego, że bardzo często mylimy pojęcie manipulacji z wywieraniem wpływu. Mają one jednak zupełnie inne znaczenie. Wywierać wpływ możemy nieświadomie, niekoniecznie wiąże się to z korzyściami dla osoby, która ten wpływ wywiera. Tymczasem manipulacja jest w pełni świadomym zabiegiem. Manipulacja ma negatywny wydźwięk i często kojarzy się nam z psychopatami lub socjopatami. Posługują się nią jednak osoby, które nie mają na swoim koncie kryminalnych występków, np. politycy, sprzedawcy, influenserzy działający w mediach społecznościowych, a czasem nawet bliscy nam znajomi lub rodzina.
Warto poznać techniki manipulacji, aby skutecznie się przed nimi bronić i wiedzieć, kiedy ktoś próbuje nas wykorzystać. W tym celu powstało wiele publikacji. Książki o manipulacji są łatwo dostępne w Internecie, zarówno w wersjach papierowych, jak i wygodnych ebookach lub audiobookach.
Popularne książki o manipulacji
Jedną z książek, która w przystępny sposób przedstawia poruszane zagadnienie, jest publikacja Sergiusza Kizińczuka, „Techniki manipulacji”. Autor opisuje w niej sztuczki oraz sposoby, w jakie jesteśmy poddawani manipulacji. Dzięki autorowi poznasz takie metody jak zasada wzajemności, autorytetu lub wywoływania zmienionego stanu świadomości, poprzez np. wzbudzenie zaufania. Są to bardzo proste sposoby, na które jednak często dajemy się złapać. Przykład? Weźmy pod lupę sprzedaż. Reklamodawca manipuluje odbiorcą poprzez wzbudzenie zaufania do znanej marki, która jest powszechnie szanowana i uważana za sprawdzoną.
Inną często wybieraną lekturą jest „Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa” Christophera Hadnagy’ego i Paula Ekmana. W książce można znaleźć informacje o tym, jak neutralizować rosnące zagrożenie ze strony nieetycznych socjotechników, w jaki sposób mowa ciała i mimika działają na drugą osobę. Autorzy przedstawiają również tajniki warsztatu „hakera umysłów”. Publikacja uzmysławia czytelnikowi, jak wiele można się dowiedzieć z postawy ciała. Doświadczone osoby są w stanie rozpoznać emocje targające rozmówcą, dostrzec jego dyskomfort, smutek, gniew, radość.
Andrzej Batko w swojej książce „SZTUKA PERSWAZJI, czyli język wpływu i manipulacji” pokazuje kiedy manipulacja jest nieetyczna. Porusza również temat perswazji, jak ją z powodzeniem stosować oraz czy jest to metoda pomocna w pracy nad samym sobą.
Sięgnij po jedną z wielu dostępnych publikacji, aby nigdy więcej nie dać się „wpuścić w maliny”.
Artykuł sponsorowany