Życie można podzielić na kilka etapów, przez które praktycznie każdy z nas przeszedł lub przejdzie. W przypadku kobiet nieuniknioną kwestią jest wystąpienie menopauzy. Niektóre z nas słyszały różne opinie na jej temat – zarówno dobre, jak i złe. A jak to jest naprawdę? Menopauza u każdej z Pań może objawiać się w nieco inny sposób. Oto najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć.
Czym jest oraz jak przebiega menopauza?
Menopauza stanowi porę zakończenia płodności kobiety, czyli trwałe ustanie cyklu miesiączkowego. Wiąże się to z wchodzeniem w stan bezpłodności, który wynika ze zmian hormonalnych oraz wygaśnięciem czynności jajników. Jednak nie jest to proces jednorodny, gdyż wyróżnia się kilka etapów, a każdy z nich obejmuje inne ramy czasowe. Oznacza to, że kobieta może spodziewać się:
- premenopauzy – czas, w którym kobieta zaczyna zauważać pierwsze zaburzenia miesiączkowania (rozpoczyna się kilka lub kilkanaście lat przed menopauzą, najczęściej między 35. a 40 r.ż.),
- perimenopauzy – czas bezpośrednio poprzedzający menopauzę właściwą i to właśnie wtedy następuje nasilenie typowych objawów menopauzy (trwa 4-5 lat),
- postmenopauzy – czas, w którym kończy się menopauza i ustają typowe objawy z nią związane, ale wiąże się z przyrostem tkanki tłuszczowej oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju m.in. osteoporozy (trwa już do końca życia).
Dużo mówi się także o klimakterium. Jej dokładna definicja obejmuje ostatnią miesiączkę, po której przez przynajmniej 12 miesięcy nie wystąpiło kolejne krwawienie miesięczne. Jeśli kobieta przez rok nie miesiączkuje, to jest już po menopauzie. Ten proces jest fizjologiczny i można go stwierdzić poprzez oznaczenie hormonu folikulotropowego (FSH). Jednak można go także poznać po typowych objawach. A jakich?
Typowe objawy menopauzy
Dla wielu kobiet menopauza rozpoczyna się w chwili, gdy pojawiają się pierwsze zaburzenia cyklu miesiączkowego. Na początku dochodzi do jego skrócenia, a później ulega wydłużeniu. Coraz dłuższe przerwy prowadzą do zatrzymania cyklu miesiączkowego oraz wystąpienia ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Natomiast do innych typowych objawów menopauzy zalicza się:
- uderzenia gorąca,
- nocne poty,
- uczucie zmęczenia połączone z apatią,
- nadmierna nerwowość oraz obniżenie nastroju,
- zaburzenia snu,
- kołatanie serca,
- obniżone libido,
- bóle i zawroty głowy.
Wiele kobiet zastanawia się, skąd tak naprawdę biorą się objawy menopauzy. Tutaj winowajcą są zmiany hormonalne polegające na niedoborze estrogenów.
Co pomaga w czasie menopauzy?
W okresie menopauzy produkcja hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu, znacząco się zmniejsza. Wiąże się to z licznymi objawami, które mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Jednym ze sposobów na ich złagodzenie jest stosowanie HTZ, czyli hormonalnej terapii zastępczej. Jest to forma leczenia, które ma na uzupełnienie brakujących hormonów płciowych. Tego typu leki mogą zawierać estrogen lub estrogen i progesteron, a także inne hormony płciowe. Niestety, HTZ nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich kobiet oraz wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi. Do nich zalicza się m.in. zwiększone ryzyko chorób układu krążenia czy raka piersi. Ważna jest tutaj konsultacja ginekologiczna. Na szczęście są również naturalne metody łagodzenia objawów menopauzy, takie jak:
- regularne ćwiczenia fizyczne,
- zmiana diety,
- relaksacja i medytacja,
- zmiana stylu życia.
Okres menopauzy to idealna okazja, aby udać się do swojego ginekologa na kontrolę. Przed wizytą warto zapisać nurtujące nas pytania czy też wątpliwości, które lekarz będzie mógł wyjaśnić. Co więcej- przedstawi nam ewentualne możliwości łagodzenia zachodzących w naszym organizmie zmian.