Rośliny domowe są uwielbianym przez wszystkich elementem wystroju. W coraz większej ilości domów i mieszkań można spotkać wiele ciekawych gatunków, które jeszcze do niedawna były uprawiane jedynie w palmiarniach. Każdy miłośnik roślin wie jednak, że wiosna jest okresem, podczas którego należy zwracać na nie jeszcze większą uwagę i poświęcić trochę czasu na zabiegi pielęgnacyjne.
Jak zadbać o rośliny domowe? Po pierwsze zrób dokładny przegląd!
Jakiekolwiek działania związane z wiosennymi, roślinnymi porządkami warto rozpocząć od zajrzenia pod wszystkie liście i pędy. Dlaczego? Ponieważ z reguły to właśnie tam, w nieco bardziej schowanych miejscach, tworzą się skupiska grzybów i szkodników. Niepokojącymi objawami, które powinny jak najszybciej zmotywować do działania są brązowe plamy, mszyce, a także jajeczka znajdujące się we wspomnianych lokalizacjach. Jeśli je zauważysz, postaraj się reagować możliwie szybko i skutecznie. Najlepszym sposobem jest kupienie preparatu przeznaczonego do walki z problemami tego typu. Kolejnym krokiem podczas wiosennych przygotowań powinno być zajrzenie do doniczki – jeśli struktura podłoża jest zbyt zbita, należy je spulchnić na przykład za pomocą widelca, a po jakimś czasie przesadzić roślinę.
Oczyszczanie roślin z kurzu
Jak wiadomo, kurz bardzo często osiada na liściach rośliny, co skutkuje nie tylko zmniejszeniem jej atutów wizualnych, ale również utrudnia docieranie do niej światła. Wiosną warto więc wytrzeć liście tak, by mogły chłonąć pierwsze promienie słońca całą swoją powierzchnią. Błyszczące, nieco cieńsze liście najlepiej przecierać wilgotną szmatką, natomiast te nieco bardziej mięsiste – na sucho.
Przycinanie i przesadzanie – jak zrobić to dobrze?
Przycinanie i przesadzanie roślin często jest tym, czego początkujący się obawiają. Niepotrzebnie! Są to bardzo proste czynności. Najlepiej rozpocząć je w połowie marca – przesadzanie jest konieczne szczególnie w momencie, gdy doniczka wydaje się być zdecydowanie zbyt mała dla rośliny. Jeśli jednak wciąż jest w niej wystarczająco miejsca, wystarczy wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Kolejnym krokiem jest usunięcie zaschniętych liści, a także odcięcie wydłużonych pędów, z których można następnie zrobić nową sadzonkę.
To już czas na nawożenie!
Nawożenie roślin jest konieczne w okresie wzrostu i kwitnienia, czyli właśnie wiosną. Co ważne, składników odżywczych nie potrzebują rośliny dopiero co przesadzone – po tym działaniu należy poczekać 4-6 tygodni i dopiero wtedy rozpocząć nawożenie. Pozostałe kwiaty doniczkowe najlepiej nawozić za pomocą nawozu stworzonego z myślą o roślinach zielonych. Preparatów tego typu jest na rynku bardzo dużo. Samo odżywianie najlepiej planować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.
Najważniejsze rady dla miłośników roślin
Jeśli masz ochotę na zakup nowych roślin, musisz robić to ze szczególną ostrożnością. Najlepiej wybierać zaufane kwiaciarnie i sklepy z roślinami i zawsze dokładnie oglądać liście i podłoże. Gatunek konkretnej rośliny powinien być dobrany do warunków panujących w mieszkaniu, a transport do miejsca docelowego musi odbyć się możliwie jak najbezpieczniej. Podczas uprawy należy zwracać uwagę na kilka najważniejszych czynników, a mianowicie światło, podłoże i nawadnianie.
Zamiokulkas, sansevieria, czy monstera to Twoje ulubione elementy wystroju? Nic dziwnego! Aby wyglądały jeszcze piękniej i zachwycały każdego odwiedzającego, zadbaj o to, by były zdrowe. Powyższe rady z pewnością Ci w tym pomogą.