Choroby cywilizacyjne to problem państw szybko rozwijających się i o wysokim stopniu rozwoju. Są spowodowane postępem technicznym i zanieczyszczeniem środowiska, więc są skutkiem ludzkiego postępowania. Wpływają na nasze życie, pogarszając jego jakość i komfort.
ZBĘDNE KILOGRAMY CHOROBĄ CYWILIZACJI
Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy m.in. otyłość i nadwagę, cukrzycę oraz choroby układu krążenia. Wymienionym chorobom sprzyja nasz tryb życia, a więc zbyt mała ilość ruchu albo całkowity brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i tytoniu. Duży wpływ ma także to, co jemy na co dzień, czyli dieta bogata w dużą ilość cukrów, tłuszczy i dodatki chemiczne – wszystko to, co bezwartościowe dla organizmu. Chorobom sprzyja również stres i szybkie tempo życia oraz brak odpoczynku. Niektórzy ludzie w pogoni za sukcesem zapominają o tym, że ich organizm potrzebuje regeneracji. Jest to związane z pracoholizmem, czyli pracą bez wytchnienia lub z ograniczonym czasem na odpoczynek.
ZAPOBIEGAĆ ZAMIAST LECZYĆ
Chorobom cywilizacyjnym można zapobiegać. Wystarczy, że zmienimy nawyki żywieniowe oraz tryb życia. Zamiast siedzącego trybu życia, zdecydujmy się na aktywny. Postawmy więc na profilaktykę. Aktywność fizyczna stanowi pożądany element naszego życia, ponieważ jest sposobem na dobrą wydolność fizyczną organizmu, wzrost jego odporności oraz zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, np. chorobom serca. Aktywność możemy dopasować do własnych możliwości, a więc wybieramy taką formę, która nam odpowiada i którą lubimy. Jeżdżenie na rowerze, pływanie czy spacerowanie lub chodzenie na siłownię lub fitness – opcji jest bardzo dużo, więc możemy znaleźć odpowiednią dla siebie i dla swojego wieku. Zbilansowana oraz zdrowa dieta powinna być naszym nawykiem, gdyż w ten sposób unikamy otyłości i nadwagi. Pozwala to także uniknąć innych chorób, np. cukrzycy, miażdżycy i zawałowi serca. Żeby w naszym życiu stres nie doprowadził do poważnych chorób, należy mieć czas na wszystko, też na odpoczynek. Wakacje od pracy to nie tylko zdrowsze ciało, ale także umysł. Przemęczony organizm pracuje gorzej, ponieważ jest mniej wydajny i efektywny oraz częściej się myli. W ten sposób pokazuje nam także, że potrzebuje „chwili oddechu”.