Zima, to czas w którym większość z nas najchętniej spędziłaby pod ciepłą kołderką z gorącą herbatą w towarzystwie dobrej książki lub serialu. Niestety mało kto może sobie na taki luksus pozwolić. Nie traćmy wiary, wykorzystujmy na błogie lenistwo wolne chwile w weekendy i wieczory w tygodniu. Jak zadbać o komfort termiczny w mroźne zimowe noce? W co ubrać kołdrę i poduszkę, by potęgowały efekt miękkości i przytulności?
Flanela
Pościel flanelowa niejednemu z nas skojarzy się z latami dzieciństwa, ponieważ był to jeden z najpopularniejszych materiałów, jakie wykorzystywało się do powlekania kołder i poduszek. Warto do niej powrócić, ponieważ jest to naturalne włókno bawełniane lub wełniane o bardzo miękkiej strukturze. Flanela oprócz miękkości ma świetne właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu leżenie w pościeli z flaneli jest wyjątkowo przyjemne. Z ciekawostek, materiał ten jest dwustronnie drapany, a następnie strzyżony – to dlatego jest taki przyjemny w dotyku. Aktualnie flanela przeżywa swój renesans, dostępna jest pościel w pięknych kolorach i wzorach. Każdy znajdzie ulubiony deseń.
Pościel z bawełny satynowej
Satyna i bawełna to jeden i ten sam materiał, choć na pierwszy rzut oka diametralnie się różnią. Satyna jest delikatna i bardzo gładka, w dotyku przypomina jedwab, kojarzona jest również z luksusową pościelą i zwiewnymi koszulami nocnymi. Bawełna natomiast jest materiałem bardzo popularnym i w zależności od jej grubości wykorzystywana jest zarówno do produkcji ubrań jak i pościeli. Różnica pomiędzy bawełną a satyną bierze się z rodzaju splotu. Jeśli nici przeplatają się w „kratkę”, tkanina jest przytulna, matowa i miękka w dotyku. Natomiast w przypadku, gdy włókna nakładają się na siebie na kształt rombu mamy do czynienia z satyną bawełnianą lub bawełną satynową, w której jedna strona jest błyszcząca i gładka, a druga matowa.
Pościel z bawełny satynowej ma wielu zwolenników i ceniona jest ze względu na swój luksusowy wygląd. Pomimo śliskiej faktury i wyższej ceny wiele osób wybiera ten materiał również jako pościel zimową. Jeśli natomiast cenimy sobie cieplejsze tkaniny, powinniśmy wybrać, bardziej swojską i nieco grubszą bawełnę.
Len
Ta w 100% naturalna tkanina wraca do łask. Od zawsze kojarzona była z szorstkim, twardym i mnącym się materiałem. Ale obecnie len poddawany jest innej naturalnej obróbce, która go wygładza i układa poszczególne włókna tak, by tworzyły jednolitą teksturę. Len wykazuje się pozytywnym wpływem na zdrowie i skórę, jest bowiem to materiałem antyalergicznym i antybakteryjny. Lekarze często zalecają ją dla dzieci z AZS czy innymi problemami skóry. To też świetna opcja dla alergików, ponieważ nie gromadzi roztoczy i kurzu.
Pościel lniana jest bardzo popularna również ze względu na swój wygląd pasujący do prostych i minimalistycznych przestrzeni, które królują od dłuższego czasu w naszych mieszkaniach. Lnianą pościel możemy znaleźć w pięknych organicznych kolorach natury, lub barwione na nieco intensywne tonacje. Cena pościeli lnianej, jest dość wysoka. Biorąc pod uwagę, że wypadałby mieć w domu, co najmniej dwa komplety na wymianę może być już sporym wydatkiem. Jeśli bardzo nam zależy, na posiadaniu takiej właśnie pościeli można skorzystać z pożyczki bez bik i rozłożyć ten koszt na kilka miesięcy. Lniany komplet pościeli wydaje się być również idealnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, jak mama czy przyjaciółka, które lubują się w ekologicznych i nowoczesnych wnętrzach.
Artykuł sponsorowany