Każdy sezon rządzi się swoimi prawami. Latem królują lekkie zapachy i kwiatowe wzory, a jesienią i zimą zdecydowanie częściej wybiera się nieco inne kolory i aromaty. Które z nich będzie można poczuć najczęściej w nadchodzącym sezonie?
Orzeźwiające cytrusy
Cytrusowe zapachy kojarzą się bardziej z okresem wiosenno-letnim. Mimo to, jesienią i zimą również sprawdzają się doskonale. Mandarynki są w końcu symbolem świąt, których zapach bardziej niż cokolwiek innego kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Ich delikatna, orzeźwiająca woń doskonale odnajduje się wśród innych, niezbyt narzucających się zapachów. Takie połączenie otula i wyróżnia się spośród innych, standardowych propozycji, które można poczuć na ulicach zimą.
Piernikowy zapach nie tylko w kuchni
Jak wyobrażasz sobie zapach świąt? Jednym z najczęściej występujących skojarzeń jest zapach świeżo wypiekanych pierniczków, które czekają na lukrowanie. Piernikowe nuty często pojawiają się w mgiełkach zapachowych, płynach do kąpieli i balsamach do ciała, które cudownie sprawdzają się na ciepłe wieczory pod kocem. Choć jest to woń bardzo słodka, dla niektórych zbyt ciężka, to przywodzi na myśl najpiękniejsze, świąteczne wspomnienia.
Paczula – co to jest i jak pachnie?
Określenie “paczula” można usłyszeć bardzo często. Każdy wie, że jest to zapach, natomiast mało kto wie, jak tak naprawdę pachnie ta woń. Paczula jest rośliną hodowaną w klimacie tropikalnym – olejek powstaje z pachnących, zielonych liści tego wyjątkowego gatunku występującego głównie w Azji, na Karaibach i w zachodniej Afryce. Jej zapach określa się jako orientalny, korzenno-ziemisty. Do perfum dodaje delikatną woń, a w dodatku jest doskonałym utrwalaczem zapachów i odświeża. Dodatkową zaletą olejku jest jego aromaterapeutyczne działanie – jest stosowane w celu poprawy nastroju, pobudzenia organizmu i odzyskania spokoju. Jest pomocny również w pielęgnacji ciała i włosów – ujędrnia i poprawia elastyczność skóry, spłyca blizny i zmarszczki, a ponadto pomaga w walce z łupieżem.
Jesienne zapachy – żurawina, miód, cedr
Żurawina i miód to kolejne, herbaciane połączenie zapachowe, które doskonale sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym. To kolejne produkty, których woń można wyczuć w balsamach do ciała, mgiełkach i żelach pod prysznic. Miód jest słodki i otulający, natomiast żurawina dodaje nieco bardziej owocowego klimatu. Leśną, cedrową woń bardzo często można wyczuć w męskich perfumach i płynach do kąpieli – jest świeży i nieporównywalny do niczego innego. Powstaje z drzew z rodziny sosnowatych, które rosną nawet do 50 metrów wysokości. Olejek cedrowy posiada słodki, drzewny i balsamiczny zapach, który ma korzystny wpływ na układ nerwowy oraz pomaga w uzyskaniu dobrego snu.
Który jesienny zapach jest Twoim ulubionym? Poprawiająca nastrój paczula, słodki miód, czy świąteczny piernik? Wybór należy do Ciebie!