NIEPŁODNOŚĆ, TO TRUDNA DROGA DO SPEŁNIENIA MARZEŃ, ALE WARTO STAWIĆ JEJ CZOŁO I WALCZYĆ, BO KAŻDA Z NAS ZASŁUGUJE NA BYCIE SZCZĘŚLIWĄ! GDY STARANIA WCIĄŻ NIE PRZYNOSZĄ SKUTKÓW, POCZUCIE WINY KOBIETY ROŚNIE, A WŁASNEJ WARTOŚCI SPADA. NIEPŁODNOŚĆ WPŁYWA NEGATYWNIE NA PSYCHIKĘ KOBIETY, A TYM SAMYM NA JEJ RELACJĘ Z PARTNEREM, RODZINĄ I INNYMI LUDŹMI…
Tekst: Małgorzata Luma
Która z nas, będąc małą dziewczynką, nie marzyła o domu i szczęśliwej rodzinie jak z bajki. Chyba każda dziewczynka bawiła się w dom… Przychodzi w końcu taki czas, że kiedyś beztroska zabawa staję się rzeczywistością. Każda z nas podejmuję jedną z najważniejszych decyzji w życiu, postanawia zostać mamą i stworzyć dom, ale taki już prawdziwy.
Starasz się jak najlepiej przygotować do tego wydarzenia – fizycznie i psychicznie. Planujesz wszystko z wyprzedzeniem. Wiesz już gdzie będzie stało łóżeczko, zastanawiasz się jakie imię dasz dziecku. Niestety nie wszystkim parom udaje się zostać rodzicami tak szybko jak by tego chcieli. Według najnowszych badań aż 20% starających się o dziecko ma problemy z jego poczęciem.
Na początku myślisz, że to stres, zmęczenie – brak czasu na wszystko, nerwowa atmosfera w pracy. Ale przyczyny problemu mogą być różne.
Niepłodność
Nie należy mylić niepłodności z bezpłodnością. Bezpłodność oznacza nieuleczalny, całkowity brak płodności. Natomiast niepłodność – przypadłość określona przez WHO jako choroba cywilizacyjna XXI wieku – jest stanem chwilowym, z którym można walczyć i który można wyleczyć. Mówimy o niej kiedy w ciągu minimum roku, podczas regularnego współżycia i bez stosowania antykoncepcji, nie dochodzi do zapłodnienia. Według szacunków przyczyna około połowy przypadków niepłodności par leży po stronie kobiety. To jednak kobiecie właśnie trudniej pogodzić się z faktem niemożności poczęcia potomka.
Przyczyny niepłodności
Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności. Badania wskazują, że główne przyczyny niepłodności kobiet, to przede wszystkim:
- endometrioza – nieprawidłowy rozrost błony śluzowej macicy,
- zaburzenia jajeczkowania,
- zespół policystycznych jajników,
- torbiele jajników,
- zaburzenia hormonalne.
Wymienione czynniki mają naturę fizjologiczną, ale nasza psychika odgrywa równie znaczącą rolę w staraniach o potomstwo i często to ona jest powodem naszych problemów. Przeżycia z dzieciństwa, nadmierny, długotrwały stres, niepokoje, lęki i obawy mogą powodować niepłodność u kobiet.
Przetrwajmy to razem!
Podczas badań przeprowadzonych w latach 70 aż 75% kobiet wskazało bycie matką jako swoją najważniejszą życiową rolę. Im wyżej w hierarchii potrzeb pary jest rodzicielstwo, tym większy jest poziom frustracji gdy nieskutecznie próbują począć potomka.
Kobieta niepłodna czuje bardzo silną potrzebę więzi emocjonalnej ze swoim partnerem. Partnerzy muszą przeżywać ten trudny czas razem, nie osobno lub obok siebie. Kobieta, mimo swoich złych emocji i złości, które w tym czasie jej towarzyszą, a nawet ją dominują, potrzebuje kogoś, kto w nią wierzy i jest przy niej bezwarunkowo. Bardzo ważnym elementem w tym momencie jest komunikacja między partnerami – szczere i pełne zrozumienia rozmowy. Partnerka musi czuć, że mimo napotkanych niepowodzeń, nadal jest pełno wartościową kobietą. W okresie niepłodności pary bardzo często spada poczucie wartości kobiety, która niepłodna martwi się i obwinia o to, że nie może dać swojemu partnerowi potomka.
Co można zrobić samej?
Obecnie istnieje bardzo wiele klinik specjalistycznych oferujących szeroki zakres pomocy medycznej parom borykającym się z niepłodnością, ale także pomocy psychologicznej, która jest niezbędna w tych niełatwych chwilach. Gdy podczas wizyty u ginekologa i endokrynologa upewnisz się, że twój problem nie ma podłoża fizjologicznego spróbuj podjąć kroki, do których nie potrzebujesz pomocy specjalistów, a które mogą okazać się rozwiązaniem problemu. Zmień dietę na zdrowszą i lżejszą, odstaw kawę i papierosy. Zastanów się jak nieco zwolnić tempo i spróbuj namówić do tego samego swojego partnera. W dobie ciągłej gonitwy, niepłodność wielu par nie jest skutkiem chorób lecz silnego stresu, który towarzyszy nam każdego dnia. Gdy nasze starania bezskutecznie się przedłużają warto spróbować kilku metod relaksacji. Poczytaj na temat stresu i jego czynników. Dziwne? Znając źródła stresu jest będzie ci łatwiej z nim walczyć. Pogódź się z własnymi emocjami – musisz zdać sobie sprawę, że mamy prawo do złego samopoczucia, ale jednocześnie staraj się spojrzeć w jasny i rozsądny sposób na całą sytuację. Porozmawiaj z innymi niepłodnymi kobietami. Takie nowe kontakty pozwalają na dzielenie się swoimi przeżyciami, ale przede wszystkim uświadamiają, że problem ten dotyczy wielu innych młodych i zdrowych kobiet.
Innym sposobem na radzenie sobie z emocjami jest prowadzenie pamiętnika. Przelewanie na papier uczuć, w każdym miejscu i o każdej porze, może okazać się pomocne, gdyż daje swego rodzaju poczucie intymności. Ale każdy sposób na wyrażanie swoich uczuć jest dobry. Złość czy gniew nie powinny być kumulowane. Uwolnienie negatywnych emocji sprawi, że poczujesz się lżej, a otaczający cię ludzie zrozumieją twoją sytuację.
Gdy jednak starania wciąż nie przynoszą skutku, nie lekceważ wagi tego problemu i zwróć się do specjalisty. Poszukaj pomocy. Bo każda z nas zasługuje na bycie szczęśliwą.