Wielkanoc to święto głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Jest ono tym piękniejsze, że towarzyszy mu wiele zwyczajów, które charakterystyczne są dla poszczególnych regionów kraju. Część z nich może naprawdę zaskoczyć – przekonaj się!
“Wieszanie Judasza”
Wieszanie Judasza jest dawnym zwyczajem, który jest kultywowany wciąż w rejonie podkarpacia. Ma on pogańskie korzenie i jest inspirowany topieniem marzanny, jednak w tym przypadku, wieszana jest, wypełniona słomą i ubrana w ludzki, strój kukła Judasza, co ma nawiązywać do Biblii. Ma być to swego rodzaju wymierzenie sprawiedliwości Judaszowi, który zdradził Jezusa. W niektórych miejscach kukła jest wleczona przez całą wieś, okładana, a następnie może być również palona, lub też analogicznie jak marzanna – utopiona.
Śmiergust – lany poniedziałek po śląsku!
Chyba wszyscy znamy historie o tym, jak kiedyś świętowany był śmigus-dyngus, kiedy to mężczyźni na wydaniu mieli polewać wodą kobiety, a tej, której chociaż minimalnie nie oblano, wróżono staropanieństwo. To właśnie do tego zwyczaju odnosi się śląski Śmiergust. Panowie, w barwnych strojach, często stworzonych z krepy oblewają wiadrami wody młode dziewczyny. Posiadają oni również maski, aby potem nie sposób było szukać winnego. Wizyta takich „gości” ma przynieść szczęścia i pomyślność!
Krakowskie Emaus
Emaus, to nic innego jak wielkanocny odpust, który zazwyczaj ma miejsce w Poniedziałek Wielkanocny. Chociaż jest obchodzony w wielu miejscach w Polsce, a nawet na świecie, to jednak najbardziej znanym jest ten krakowski. Na odpuśćcie, czekają na nas liczne stoiska z gadżetami, karuzela i inne atrakcje. Inna nazwa, Emaus, którą znacznie rzadziej się stosuje, pochodzi od miasteczka, w kierunku którego udał się Jezus zaraz po zmartwychwstaniu. Warto jest wspomnieć jeszcze jedną wielkanocną tradycję – “Rękawka”, którą obchodzi się we wtorek po świętach. Nazwa związana jest z kopcem Kraka, z którego toczone były jajka. Jest to nawiązanie do wiosennych dziadów.
Pochód z niedźwiedziem
Przenieśmy się jeszcze na moment do wielkopolski. Tam, w wielu wsiach w świąteczny poniedziałek jest organizowany pochód z niedźwiedziem. Jedna osoba, przebrana w słomiany strój niedźwiedzia, idzie w rytm muzyki granej na żywo przez wieś, a za nim dziad, baba, kominiarz czy też diabeł. Dawniej uczestnicy często domagali się od napotkanych ludzi różnych drobnych datków. Dzisiaj jednak, przy okazji wskazanego marszu często zbierane są środki na cele charytatywne.
Wielkanoc obfituje w naprawdę niesamowite tradycje! Wymienione w artykule to tylko nieliczne zwyczaje, dlatego zachęcamy do samodzielnego zgłębiania tematu!