- Butelkę z wodą miej zawsze przy sobie. Idealne są 0.5l butelki – lekkie i mieszące się w prawie każdej damskiej torebce.
- Zaraz po przebudzeniu wypij szklankę wody. Nie tylko zadbasz o odpowiednie nawodnienie, również rozbudzisz organizm do działania.
- Pij małymi łykami. Zbyt łapczywe picie wody szybko daje uczucie zaspokojenia pragnienia, co wcale nie oznacza, że wypiliśmy już wystarczająco dużo.
- W momencie, kiedy wydaje nam się, że dostarczyliśmy do organizmu wystarczającą ilość płynu, tak naprawdę uzupełniliśmy braki jedynie o ok.70 – 80%, dlatego zawsze warto wypić o te kilka łyków więcej.
- W kształtowaniu nawyku picia odpowiedniej ilości płynów pomoże Ci np.noszenie opaski na ręce, która będzie Ci przypominać o sięgnięciu po szklankę wody.
- Nie lubisz smaku wody? Wystarczy dodać do niej kilka listków mięty, plastrów cytryny, limonki lub inne świeże owoce, dzięki którym zapomnisz o tym problemie.
- Wybieraj wody niskozmineralizowane (suma składników mineralnych w takich wodach nie przekracza 500 mg/litr), charakteryzujące się niską zawartością jonów sodu.
Woda jest kluczowym składnikiem dla organizmu człowieka, występuje w każdej komórce naszego ciała. Wszystkie procesy metaboliczne w organizmie człowieka zachodzą w środowisku wodnym, a woda jest rozpuszczalnikiem i związkiem aktywnie biorącym w nich udział. Pamiętajmy więc, że codzienna podaż wody w odpowiedniej ilości jest szczególnie istotna do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety ciężarnej i karmiącej, a także rozwijającego się dziecka.
*Informacja prasowa została przygotowana na podstawie materiałów edukacyjnych opracowanych przez Polskie Towarzystwo Położnych
[1] Millward Brown: Czy kobiety w ciąży i matki karmiące zdają sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie?, N=204, maj – czerwiec 2017.