MASAŻE ORIENTALNE MAJĄ NA CELU ZADBAĆ O RELAKS I UKOJENIE ZMYSŁÓW. W DŁUGIE, ZIMOWE WIECZORY WARTO SPRÓBOWAĆ JEDNEGO Z CAŁEJ PALETY MASAŻÓW ORIENTALNYCH, BY CHOĆ TROCHĘ OSŁODZIĆ TE SZARE I ZIMNE DNI. ALE STOSOWANE OD TYSIĘCY LAT MASAŻE ORIENTALNE TO NIE TYLKO PRZYJEMNOŚĆ, TO RÓWNIEŻ NIEZLICZONE KORZYŚCI DLA NASZEGO ZDROWIA I URODY.
MASAŻ POLINEZYJSKI
Rozróżniamy dwa rodzaje masażu polinezyjskiego – pochodzący z Nowej Zelandii i Hawajów. Oba nurty oparte są na delikatnych, spokojnych i powolnych ruchach. Dzięki temu zabiegi łagodzą stres, pozwalają się rozluźnić i wyciszyć. Masaż polinezyjski jest masażem całościowym – masażysta zaczyna od pleców, następniemasuje nogi, ręce, klatkę piersiową i szyję, a kończy kojącym masażem twarzy. Cały zabieg, którego głównymi technikami są głaskanie i rozcieranie, odbywa się przy relaksującej muzyce. Oprócz działania relaksacyjnego i uspokajającego masaż ten ma wiele innych korzyści – poprawia ukrwienie skóry, a co za tym idzie jej wygląd i koloryt, łagodzi napięcie mięśniowe, bóle mięśni i stawów, przyspiesza usuwanie zbędnych substancji oraz zapobiega obrzękom.
MASAŻ TURECKI
Głównym elementem wyróżniającym masaż turecki od innych masażów jest fakt, że zabieg zaczyna się od wizyty w łaźni. Panujące w łaźni ciepło i wilgoć pozwalają zrelaksować się jeszcze przed samym masażem, ponadto oczyszczają skórę i usprawniająwydalanie toksyn z organizmu. Masaż turecki jest masażem intensywnym, nie spodziewaj się więc sympatycznego głaskania czy rozcierania. Masaż ten ma na celu modelowanie ciała i redukcję cellulitu, poprawia cyrkulację krwi, oczyszcza skórę i organizm, łagodzi bóle i napięcie mięśniowe. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy – ostatnim elementem zabiegu jest chłodny prysznic, który po pobycie w ciepłym pomieszczeniu pobudza prace systemu immunologicznego.
MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ
Chińskie bańki kojarzą się głównie z leczeniem dolegliwości takich jak grypa i przeziębienie. Ale to nie wszystkie korzyści jakie może przynieść ten zabieg. Bańki przynoszą też ulgę przy bólach karku i szyi, łagodzą objawy astmy i nadciśnienie. Jak to działa? Wytworzone pod rozgrzaną bańką podciśnienie powoduje pękanie drobnych naczyń krwionośnych, a rozlana krew traktowana jest przez organizm jak ciało obce, co pobudza system obronny organizmu.
Bańki można wykorzystać też do masażu, po ciężkim treningu fizycznym lub jako element walki z niechcianym cellulitem. Skuteczność masażu bańkami jest bardzo duża jeśli wykonywany jest regularnie. Zabieg ten ujędrnia skórę, poprawia jej napięcie. Masaż przyspiesza krążenie krwi, pobudza przemianę materii i pomaga usunąć toksyny z organizmu. Jak każdy masaż ma również działanie relaksujące. Masaż bańkami chińskimi można wykonać także samemu w własnej łazience – bańki dostępne są w aptekach.
TRADYCYJNY MASAŻ TAJSKI
Stosowany od przeszło 2500 lat. Stanowi połączenie akupresury, refleksologii i jogi. Masaż wykonywany jest w cienkim, wygodnym i przewiewnym ubraniu. Masażysta nie stosuje żadnych olejków, za to jedynie rytmicznie uciska i rozciąga mięśnie. Używa do tego nie tylko dłoni, ale także łokci, przedramion, a nawet kolan. Układa osobę masowaną w pozycje właściwe dla jogi, dlatego zabieg ten zwany jest też jogą dla leniwych. Masaż tajski przynosi ukojenie i ulgę przy zmęczeniu, depresji, nadmiernym napięciu mięśniowym czy bólami. Jest też zalecany podczas menopauzy. Pozwala na głęboki relaks i napełnia energią. Masaż tajski jest połączeniem starożytnych technik orientu. Refleksologia to metoda polegająca na ucisku i masowaniu punktów na dłoniach i stopach odpowiadających za poszczególne narządy człowieka. Joga, dobrze już znana w Polsce, to równie stara metoda ćwiczeń mająca doprowadzić do harmonii psychofizycznej człowieka. Akupresura zaś jest techniką ucisku i masażu (a także głaskania i opukiwania) ciała w celu odblokowania kanałów energetycznych, rozładowania napięcia i odblokowaniu swobodnego przepływu energii.
Uwaga! Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi, upewnij się, że nie występują ku temu żadne przeciwskazania. Większości zabiegów nie należy wykonywać w czasie ciąży i menstruacji.