Ten kłopot dotyczy wielu kobiet, które w szczególności w czasie menopauzy są narażone na problemy z osłabieniem kości.
Osteoporoza jest poważnym i najczęściej napotykanym schorzeniem, którego kluczową przyczyną jest utrata gęstości kości i ich zwiększona łamliwość.
Jaki wkład może mieć osteoporoza na schorzenia kręgosłupa?
Osteoporoza i jej przyczyny
Osteoporoza to przypadłość, która dotyka zazwyczaj kobiety. Dzieje się tak szczególnie z powodu hormonów, które wpływają również na układ kostny. Ich ubytek w znacznym stopniu osłabia kości, co rodzi sporo problemów. Szczególnie istotne hormony, to estrogeny – w przypadku kobiet oraz testosteron – w przypadku mężczyzn. Bo choć na osteoporozę uskarżają się zwykle panie, to i wśród panów przypadłość ta jest dosyć popularna.
Inną przyczyną osteoporozy są ubytki witamin oraz składników mineralnych. Braki wapnia lub witaminy D w diecie są najczęstszymi przyczynami tej przypadłości. Niezdrowy tryb życia oraz w poniektórych przypadkach i genetyczne predyspozycje to dodatkowe przyczyny pojawiania się niekorzystnych zmian w strukturze kości.
Osteoporoza a kręgosłup
Kręgosłup w szczególności zagrożony jest w chwili, gdy pojawiająca się osteoporoza spowodowana jest spadkiem poziomu hormonów. Osłabienie kości tworzy dla kręgosłupa sporo nowych problemów. Przede wszystkim staje się on bardziej skłonny na urazy i złamania, które w tym obszarze mogą prowadzić do nader znaczących konsekwencji. Innym tematem są częste bóle kręgosłupa, które narzucają często nienaturalne napinanie mięśni, prowadząc równolegle do pojawienia się wad postawy.
info. i foto. materiały prasowe