Niezależnie od tego czy mieszkamy w niewielkim mieszkaniu na jednym z miejskich osiedli czy też jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku jednorodzinnego – zawsze jedno z pomieszczeń mieszkalnych przeznaczamy na tak zwany salon. Zazwyczaj chcemy, aby spełniał on funkcję reprezentacyjną, ale również pragniemy czuć się w nim przytulnie.
To właśnie w salonie spędzamy czas wolny, oglądamy z rodziną telewizję i wypoczywamy po męczącym dniu w pracy. Dlatego przemyślana aranżacja salonu jest niezwykle istotna i zdecydowanie warto jest poświęcić czas na dokładne zaplanowanie każdego elementu wystroju. Dzięki temu, będą one do siebie pasować, a całość stanowić będzie jeden spójny projekt.
Jak zaplanować układ oświetlenia w salonie?
Zastanawialiście się kiedyś, na jakie czynniki należy zwracać uwagę planując oświetlenie do salonu? Kiedy najlepiej wymienić stare lampy i punkty świetlne? Z pewnością zawsze wtedy, gdy planujemy remont domu bądź mieszkania. To właśnie wtedy jest najlepszy czas, aby zastanowić się nad nowym rozmieszczeniem oświetlenia, jeżeli to poprzednie nie do końca nam odpowiadało czy to funkcjonalnie, czy to stylistycznie.
W trakcie remontu możemy pozwolić sobie na kucie ścian i układanie nowych przewodów, dlatego nie będzie większego problemu z umiejscowieniem nowej lampy wiszącej w innym miejscu, niż miało to miejsce dotychczas. Także jeżeli nasza wizja aranżacyjna zakłada kilka lamp, czas remontu jest odpowiednią chwilą do wdrożenia projektu w życie. To ważne, aby każde źródło światła zostało zaprojektowane według wcześniej ustalonego schematu. Dzięki temu lampa wisząca będzie pasować do wystroju całego wnętrza, a także do wszystkich innych punktów oświetleniowych, jakie zamierzamy zamontować w pokoju dziennym.
Jeżeli nasz salon jest sporych rozmiarów, możemy pokusić się o wydzielenie innych stref, niż wspomniana na początku strefa wypoczynkowa. Ważnym miejscem jest także kącik do czytania, część jadalniana bądź miejsce do pracy. W każdym z nich powinniśmy umieścić oddzielne źródło światła. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku stref znajdujących się w poszczególnych kątach dużego salonu, są lampy stojące, a każdy klosz do lampy stojącej powinien wyglądem i kształtem nawiązywać do spójnej aranżacji tego pomieszczenia.
Jakie lampy powinny znaleźć się w salonie?
Na rynku mamy dostępne różne rodzaje lamp – od tradycyjnych żyrandoli po nowoczesne kinkiety i plafony. Każdy z nich ma zupełnie inne zastosowanie, a dzielimy je głównie na lampy podwieszane na suficie, montowane na ścianach oraz lampy stojące. Projektując oświetlenie do pokoju dziennego weźmy zatem pod uwagę takie czynniki jak design, funkcjonalność oraz barwę i natężenie światła.
Ostatnim szykiem mody w wystroju wnętrz jest styl loftowy, charakteryzuje się on oszczędnością formy i barwy, jednolitą geometrią oraz wyjątkowym designem. Jeśli jednak jesteście tradycjonalistami to bez problemu znajdziecie także coś dla siebie! Jeżeli nie jesteście przekonani do danego projektu aranżacji wnętrza lub nie posiadacie potrzebnej wiedzy, warto zatrudnić projektanta wnętrz. Projektant nie tylko zaproponuje kompleksowe wizualizacje, ale również pomoże w doborze konkretnych produktów aranżacyjnych.
Artykuł sponsorowany