Periodontologia jest jednym z działów stomatologii. Specjalista periodontolog zajmuje się chorobami przyzębia, a dodatkowo schorzeniami błony śluzowej w jamie ustnej. Odpowiada on zarówno za diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę.
Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie muszą przejść specjalistyczne szkolenia już po zakończeniu studiów. Do grupy zabiegów periodontologicznych zalicza się m.in. skaling, implantologia oraz chirurgia periodontologiczna. Pacjenci, którzy korzystają z usług takiego specjalisty najczęściej zmagają się z zapaleniem dziąseł, paradontozą oraz zapaleniem przyzębia.
Czym jeszcze zajmuje się periodontolog?
Przyzębie to aparat zawieszeniowy, który odpowiada za utrzymania zęba w zębodole. W praktyce są to bardzo złożone, a przy tym delikatne struktury, które obejmują tkanki twarde i miękkie. Do tych pierwszych zaliczają się kość i cement korzeniowy, z kolei do drugich więzadła ozębnej i dziąsła. Każda struktura wymaga odpowiednich zabiegów higienizacyjnych oraz regularnej kontroli.
Warto zaznaczyć, że główną przyczyną chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. W efekcie na zębach odkłada się płytka bakteryjna, która po pewnym czasie twardnieje, a następnie zmienia się w kamień nazębny. Oprócz tego przyczyną mogą być wady zgryzu, bruksizm i źle dobrane protezy. Periodontolog zajmuje się rozpoznawaniem schorzeń oraz wykonaniem zabiegów, które mają poprawić poziom higieny jamy ustnej.
Jak przebiega wizyta u specjalisty?
Lekarz ocenia stan jamy ustnej korzystając z badań radiologicznych. Oprócz tego wykonuje zdjęcia pantomograficzne i bazuje na tomografii stożkowej oraz testach biologicznych. Jeśli problem nie jest zaawansowany, specjalista zazwyczaj poleruje zęby oraz usuwa kamień nazębny. Dodatkowo może pokryć zęby preparatem fluorowym. Dzięki temu można uniknąć pogorszenia stanu uzębienia. Jeśli konieczne są bardziej zaawansowane zabiegi, lekarz wdroży leczenie protetyczne lub chirurgię periodontologiczną.
Artykuł sponsorowany