Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów płatków, produkowanych nie tylko z rodzimych zbóż. Różnią się one znacznie składem i oczywiście smakiem. Wartość odżywcza każdego z rodzajów płatków jest inna. Mamy wszystkim znane płatki owsiane, ale też orkiszowe, żytnie, quinoa, amarantusa i wiele innych. Jakie wybrać? Warto sprawdzić, które z nich odpowiadają naszym potrzebom.
Wielu dietetyków za najzdrowszy rodzaj płatków uważa owsiane. Dostarcza ona organizmowi żelaza, magnezu, cynku, potasu, fosforu, wapnia, witamin B1, B6, E, kwasu foliowego, a także pierwiastków śladowych – selenu, miedzi, manganu, zawiera przy tym niewielkie ilości soli, a dzięki temu, że wolno się trawi, pozostawia na długo uczucie sytości. Jeśli ma zawierać cukry, to najlepiej te pochodzące z owoców (świeżych lub suszonych), będących przy tym źródłem błonnika oraz ważnych składników, jak żelazo czy potas, korzystnie wpływających na pracę przewodu pokarmowego i regulujących trawienie oraz zapewniających poczucie sytości. Spożywana z mlekiem lub wzbogacona o pestki i orzechy jest źródłem cennego białka i nienasyconych tłuszczów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu i systemu hormonalnego.
Lekko chrupiące orkiszowe cieszą się coraz większą popularnością. Orkisz to rodzaj pszenicy uprawiany od tysięcy lat. Na popularność orkiszu w Europie wpłynęły mistyczne teksty XII-wiecznej uzdrowicielki, Św. Hildegardy z Bingen, według której było to zboże najlepiej tolerowane przez organizm. Dzisiaj również jest ceniony za wartości odżywcze i swój mocno orzechowy smak. Płatki orkiszowe zawierają więcej białka, tłuszczu i błonnika niż większość odmian pszenicy. Według medycyny tradycyjnej orkisz wspiera przyswajanie pokarmów i jest szczególnie korzystny dla osób osłabionych.
Płatki kukurydziane zawierają dużo błonnika pokarmowego (prawie 7 g w 100 g produktu), a także magnezu, żelaza, potasu, selenu, są jednak również ukrytym źródłem sodu, dlatego nie są polecane przy problemach z nerkami, nadciśnieniem czy niewydolnością krążenia. Są lekkostrawne, a zatem także odpowiednie dla dzieci.
Płatki ryżowe to produkt wysoko ceniony w dietetyce ze względu na niską zawartość tłuszczu i bogaty zestaw wartościowych składników odżywczych. Świetnie nadają się dla małych dzieci, osób starszych, alergików oraz osób cierpiących na celiakię i inne schorzenia przewodu pokarmowego.