Komfortowy wypoczynek oraz efektywny sen to nie tylko kwestia odpowiednio dobranego pod indywidualne preferencje użytkownika materaca. Spory wpływ na to ma również wybrana kołdra oraz poduszki z różnym wypełnieniem – najczęściej naturalnym lub syntetycznym. Niestety, codzienne użytkowanie pościeli powoduje zbieranie się różnego rodzaju wydzielin (pot, ślina), martwego naskórka czy kurzu, a całość stanowi idealne warunki do rozwoju roztoczy i nie zawsze przyjaznych zdrowiu bakterii. Jak zatem postępować z poduszką – prać ją czy nie? Odpowiedź brzmi TAK, jednak wszystko zależy od wypełnienia oraz zaleceniami producenta.
Dlaczego warto prać poduszki?
Urządzając sypialnię warto poświęcić dłuższą chwilę i odpowiednio dostosować łóżko do swoich potrzeb. Dotyczy to nie tylko zakupu materaca, ale także kołdry czy poduszki, co dość często jest pomijane, a wybierane modele są dość przypadkowe. Poduszka do spania, która zazwyczaj towarzyszy nam przez wiele lat, często w ogóle nie jest prana. Tak naprawdę jest to błąd, ponieważ ma ona ciągły kontakt z delikatną skórą naszej twarzy oraz drogami oddechowymi, przez co wszelkie zgromadzone wewnątrz alergeny mogą powodować ataki kaszlu, kichanie czy wysypki. Odpowiedzialne za to są zgromadzony wewnątrz roztocza oraz bakterie. Warto wspomnieć, że wszelkie drobnoustroje mają w pościeli doskonałe warunki do rozwoju, ponieważ najczęściej w sypialni jest ciepło (około 23-25 stopni Celsjusza), a sama poduszka jest wilgotna od śliny i potu. Dodatkowo człowiek cały czas gubi złuszczający się naskórek, który stanowi pożywienie dla roztoczy. Z uwagi na bujne życie mikroorganizmów oraz spore ilości kurzu warto raz na jakiś czas wyprać poduszkę. Zaleca się czyszczenie minimum raz na pół roku w celu usunięcia bakterii i roztoczy oraz wymianę na nowy model co dwa lata. Czynność ta jednak jest uzależniona od potrzeb użytkownika, ponieważ równie dobrze możemy wymienić poduszkę szybciej, np. gdy dużo się pocimy, wkład jest zbity (nawet po starannym praniu i wysuszeniu) lub jeśli poszycie zmienia kolor na żółty. Na rynku znaleźć można wiele modeli poduszek, które mogą w odpowiedni sposób spełniać nasze oczekiwania. Wśród nich znajduje się:
- poduszka Hilding Visco Standard – wyprofilowany podgłówek o ergonomicznym kształcie, który idealnie dopasowuje się do indywidualnych kształtów głowy i doskonale podpiera kręgosłup w odcinku szyjnym,
- poduszka Hilding Antistress Carbon – wyposażona w włókna węglowe poduszka minimalizująca stres oraz zapewniająca komfortowy wypoczynek,
- poduszka SleepMed Supreme Pillow – ergonomiczny model wyposażony w włókno węglowe, które redukuje stres,
- poduszka SleepMed Comfort Pillow – idealnie dopasowująca się do naturalnych krzywizn głowy, szyi i karku, ergonomiczny model.
Pranie poduszki z różnymi wypełnieniami jest o tyle ważne, że pomaga utrzymać ją w czystości oraz pozwala zachowywać higieniczne warunki snu.
Pranie poduszki – ogólne zasady
Niezależnie od rodzaju poduszki, którą posiadamy i chcemy wyprać, obowiązuje nas kilka ogólnych zasad. Stosowanie się do nich sprawia, że czyszczenie modeli nawet z różnymi wypełnieniami staje się szybkie, łatwe i bezproblemowe. Na czym zatem polega prawidłowe pranie poduszki? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy sprawdzić metkę, na której znajdują się zalecenia od producenta dostępne są także w dołączonej dokumentacji lub na stronie internetowej. Informacje te są ważne, ponieważ dzięki nim wiemy, czy dany model może być prany, w jakiej temperaturze oraz czy może być odwirowany w pralce. Następnym krokiem jest upewnienie się, że w poduszce nie ma żadnych dziur. Po odpowiednim przygotowaniu umieszcza się ją w pralce i ustawia program, który będzie w jak najlepszym stopniu dopasowany do jej wypełnienia zarówno pod względem temperatury, jak i wirowania. Nie można zapomnieć o dodaniu odpowiedniego detergentu. W zależności od rodzaju wypełnienia można stosować silniejsze lub słabsze środki piorące. Nie powinno się jednak używać ich w nadmiernej ilości, ponieważ może przyczynić się to do zniszczenia poduszki, ale również detergenty mogą sprawić, że wkład straci swoje właściwości i zaczną się tworzyć w nim niekomfortowe w czasie snu grudki. Przed uruchomieniem pralki warto również wrzucić do bębna kilka piłeczek tenisowych. Ich rolą będzie rozbijanie wkładu i zachowaniu jego równomiernego rozłożenia wewnątrz. W ten sposób można zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu się wkładu. Po wypraniu poduszki należy ją od razu wyjąć z pralki i rozłożyć. Nie zapominajmy, żeby ją wstrząsać co około 15-20 minut w celu ochrony wkładu przed zbiciem w jednym miejscu. Są to ogólne zasady, które należy stosować przy praniu poduszki, jednak mogą one różnić się pod względem wypełnienia. Jak zatem prać modele z różnymi wkładami?
Poduszki z naturalnym wypełnieniem – jak prać?
Niektóre osoby zastanawiają się, czy warto zrezygnować z poduszki do spania, jednak inne nie wyobrażają sobie bez niej wypoczynku. Ważne jest zatem odpowiednie dbanie o wybrany przez siebie model. Częstym oraz niezwykle komfortowym rozwiązaniem jest wybieranie poduszek, które posiadają wkład naturalnego pochodzenia. Zalicza się tutaj przede wszystkim puch i pierze. Tego rodzaju materiały z uwagi na fakt, że są przyjazne środowisku, często stają się również siedliskiem bakterii i roztoczy. Właśnie dlatego wymagają dodatkowej uwagi i szczególnego traktowania. Przede wszystkim ważne jest, aby po praniu i suszeniu piórka lub pierze nie sklejały się ze sobą, a ich struktura została nienaruszona. Wpływa to przede wszystkim na zachowanie właściwości poduszki oraz komfort, jaki daje użytkownikowi. W celu podstawowej pielęgnacji wyrobów z puchu i pierza należy stosować się do zaleceń producenta. Jednak nawet, jeśli można wyprać tego rodzaju poduszki, to warto wyjąć wkład i zapakować go w kilka mniejszych woreczków zbudowanych z gazy lub innej tkaniny. Przy wypakowywaniu wkładu należy z niezwykłą ostrożnością przenosić go, ponieważ konstrukcja puchu jest niezwykle delikatna, a ponadto może szybko rozproszyć się po całym pomieszczeniu i ulec dodatkowemu zabrudzeniu. Następnie wyciągnięty pierze lub puch:
- moczymy przez 3 godziny w wodzie z delikatnym płynem (najlepiej, aby był specjalnie dedykowany do tego rodzaju wypełnienia),
- delikatne pierzemy i płuczemy ręczne (lub w pralce, jeśli producent na to pozwala),
- odciskamy piórka (nadal w woreczkach) umieszczone np. na durszlaku w celu odsączenia wody,
- rozpakowujemy woreczki,
- wykładamy puch lub pierze na ręcznik frotte i skręcamy w rolkę – pozostawiamy na około 20 minut,
- suszymy rozłożone na suchym ręczniku wypełnienie.
Niektóre poduszki mogą posiadać wypełnienie z wełny owczej. Jest ono niezwykle elastyczne, miękkie i wyróżnia się doskonałym pochłaniania wilgoci. Z uwagi na to należy zachować szczególną ostrożność przy praniu. W pierwszej kolejności moczymy poduszkę w wodzie z mydłem przez 15-20 minut, a następnie pierzemy ręcznie lub, jeśli producent na to pozwala, to w pralce. Następnie suszymy poduszkę pod słońcem, potrząsając nią co jakiś czas. Innym rozwiązaniem czyszczenia takich poduszek jest czyszczenie na sucho lub parowo.
Sposoby na pranie poduszek z syntetycznym wypełnieniem
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poduszek, w tym poduszki z syntetycznym wypełnieniem. Są one niezwykle trwałe, nie zbijają się w grudki oraz nie wywołują reakcji alergicznych. Jednak i takie modele, pomimo swojego syntetycznego wkładu, powinno się czyścić. Wiele osób myśli, że jeśli poduszka nie ma wkładu pochodzenia naturalnego, to można ją traktować z przymrużeniem oka – zarówno pod względem użytkowania, jak i prania czy suszenia. To nieprawda! Syntetyczne wypełnienie również wymaga uwagi, ponieważ przy zbyt intensywnym czyszczeniu może on ulec zniszczeniu. Pranie poduszek z takim wkładem w dużej mierze zależy od charakteru wypełniacza, którym może być:
- silikon – dopuszczalna temperatura prania wynosi 30 stopni Celsjusza – można go wirować. Materiał ten schnie szybko, ale nie można go suszyć bezpośrednio na słońcu lub grzejniku. Nie wymaga szczególnego traktowania, wystarczy włożyć poduszkę do pralki i wybrać delikatny tryb.
- lateks – może być prany w temperaturze 40 stopni Celsjusza, jednak tylko lateks sztuczny, nie naturalny. Materiał ten nie powinien być wirowany oraz wystawiany na działanie słońca lub zimna, ponieważ może ulegać deformacji.
- kulki polistyrenowe – nadają się do prania w temperaturze 40 stopni Celsjusza oraz odwirowywania. Najczęściej pojawiają się w poduszkach antystresowych, a z uwagi na ich kształt (drobne kuleczki) powinny być prane w osobnym woreczku, aby nie uszkodzić pralki. Nie mogą być suszone na słońcu lub grzejniku.
- sintepon – materiał, który można prać w 40 stopni Celsjusza. Nie powinno się go moczyć przed praniem, wirować ani wystawiać na działanie źródeł ciepła (sam szybko wysycha).
- mikrofibra – można ją prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza oraz wirować. Nie zaleca się stosowanie zmiękczaczy.
- holofiber – może być prany do 70 stopni Celsjusza, ale nie wolno go odwirowywać. Stanowi materiał higieniczny i higroskopijny, dlatego nie należy go moczyć przez więcej niż 40 minut. Szybko schnie na świeżym powietrzu oraz w razie potrzeby można go rozczesać szczotką.
Poduszki z syntetycznym wypełnieniem są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystość w porównaniu z poduszkami naturalnymi. Szybko wysychają oraz nie wywołują alergii. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste panie produktów syntetycznych znacząco skraca ich żywotność.
Prawidłowe suszenie poduszki z różnym wypełnieniem
Wypranie poduszki z różnymi wypełnieniami nie stanowi dużego problemu, ponieważ trzeba poświęcić określoną ilość czasu, aby pozbyć się kurzu, bakterii i roztoczy. Najczęściej sprowadza się to do prania w pralce automatycznej poprzez ustawienie odpowiedniego programu i dodawanie detergentów. Jednak po wyciągnięciu mokrej poduszki przez kilka godzin, w czasie których będzie schnąć należy nią regularnie potrząsać, aby nie doprowadzić do zgrubienia wkładu. Suszenie całej poduszki – wkładu i poszewki może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni, a wszystko zależy od grubości poduszki, wypełnienia oraz warunków, w jakich schnie. Najlepiej umieścić poduszkę na płasko na suszarce i równomiernie rozłożyć jej wypełnienie, a jeśli istnieje taka możliwość – wyjąć wkład, aby mógł swobodnie wyschnąć. Co 15-20 minut należy wstrząsnąć poduszką lub przełożyć wypełnienie umieszczone luzem. Prawidłowe wysuszenie poduszki jest bardzo ważne, gdyż nawet najmniejsza wilgoć może sprawić, że zacznie ona nieprzyjemnie pachnieć i pojawi się pleśń. W czasie suszenia należy również bezwzględnie unikać wystawiania poduszki na pełne słońce, kładzenia jej na grzejniku lub używania suszarki elektrycznej. Jest to kilka czynników, na które należy uważać, aby wyprana poduszka wyschła w sposób prawidłowy i nie straciła swoich właściwości.
Poduszki z różnymi wypełnieniami idealnie sprawdzają się w sypialni każdego z nas. Rodzaj wypełnienia, który wybierzemy zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz często stanu zdrowia, ponieważ dla alergików są specjalnie dedykowane modele z wkładem syntetycznym, które nie wywołują reakcji alergicznych. Sama poduszka wymaga również minimalnej uwagi z naszej strony, która przejawia się poprzez pranie jej raz na pół roku, ewentualnie w razie potrzeby częściej. Zabieg ten tak naprawdę zależy od tego, jak dużo pocimy się w nocy oraz czy w ostatnim czasie przeszliśmy jakieś choroby zakaźne. Poduszka pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka, chociaż nie zawsze jest ona doceniana. Przede wszystkim prawidłowo wspiera kręgosłup w odcinku szyjnym oraz umożliwia komfortowy sen.