Rozstępy powstają najczęściej na skutek nadmiernego i gwałtownego rozciągania się skóry, a więc na przykład w okresie ciąży, intensywnego wzrostu czy raptownego skoku wagi. Ich pozbycie się zależy w dużej mierze od tego, czy interwencję podejmiemy odpowiednio wcześnie.
Największą szansę na zmniejszenie rozstępów, czyli popękanych wiązek kolagenu, mamy krótko po tym, jak się pojawią. Do działania najlepiej zabrać się, gdy rozstępy są świeże, czerwone lub czerwono-niebieskie. Wtedy najłatwiej zmobilizujemy skórę do intensywnej regeneracji i skutecznie poprawimy wygląd kłopotliwego obszaru.
Najlepsze metody walki z rozstępami:
– LaserLux1540™ firmy Palomar – jego skuteczność w walce z rozstępami, jako jedynego urządzenia tego typu na świecie, potwierdziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Pierwsze efekty zabiegu pojawią się niezwykle szybko, bo po 2-3 tygodniach. Potem efekt napięcia i poprawy jakości skóry będzie się jeszcze wzmacniał. Zazwyczaj zaleca się serię od 3 do 6 zabiegów, które można wykonywać w odstępach od 1 do 4 tygodni. Optymalna liczba zabiegów zależy od stopnia zniszczenia skóry i dobiera ją lekarz.
– Kosmetyki przeciw rozstępom rozjaśniają powstałe blizny i pobudzają powstawanie nowych włókien kolagenu i elastyny. Dostaniemy je w aptekach bez recepty. W tym przypadku liczy się nie tylko preparat, ale też sposób podania. Najskuteczniej nałożenie kremu połączyć z masażem skóry. Taki ,,zestaw” warto traktować prewencyjnie. Masaże, zwłaszcza w połączeniu z kosmetykami poprawiają jakość skóry, a co za tym idzie, do pewnego stopnia – zapobiegają powstawaniu rozstępów.
– Masaż to bardzo dobry sposób na poprawę elastyczności skóry. Możemy robić go sami lub skorzystać z pomocy gabinetów odnowy biologicznej i salonów kosmetycznych. Jeśli zdecydujemy się na domowe sposoby, powinniśmy pamiętać, że masaż należy wykonywać kolistymi ruchami, zmierzając w kierunku serca, używając dłoni, gąbki lub specjalnej szczotki do masaży. Podobnie działają naprzemienne ciepło-zimne prysznice.
info.: WellDerm