Dla naszych czteronożnych przyjaciół chcemy jak najlepiej! Troszczymy się o nich, rozpieszczamy, traktujemy jak członków rodziny. Jednak, nie wszystko, co dobre dla ludzi, jest dobre dla naszych ulubieńców. Domowa dieta – choć z pewnością najsmaczniejsza – nie jest najlepsza dla zdrowia i prawidłowego rozwoju zwierząt. Jak karmić psy, żeby zapewnić im wszystko, czego potrzebują?
Odpowiednie żywienie ma kluczowy wpływ na zdrowie i kondycję psów. Jeszcze istotniejsze jest w przypadku szczeniąt oraz psów ras obciążonych pewnymi skłonnościami. Czym grozi źle skomponowana dieta?
Nadwaga u psa i jej konsekwencje
Nadwaga i otyłość zwierząt to wyłącznie wina ludzi. Przekarmianie – podawanie zbyt dużych posiłków oraz jedzenia pomiędzy nimi – to najłatwiejsza droga do nadmiernych kilogramów, a te są dla psów równie groźne, co dla ludzi. Obciążają stawy (co może prowadzić do ich nadwyrężenia i zwyrodnienia); powodują brak energii, a także zwiększone ryzyko chorób serca i cukrzycy.
Tak jak i ludzi, psy można (no i czasem trzeba) odchudzić. Jednak znacznie rozsądniej jest nie dopuścić do nadwagi.
Kontrola wagi u psów jest trudniejsza u szczeniąt, kiedy wzrost masy zwierzęcia jest wskazany, ale tylko w pewnym zakresie. Łatwiej jest dbać o sylwetkę malucha, gdy do psiej miski trafia specjalnie dedykowana sucha karma dla szczeniąt – mieszanka odpowiednio dobrana do wieku i spodziewanych rozmiarów szczeniaka.
Niedożywienie równie niebezpieczne
Pies niedożywiony wcale nie musi być chudy. Problem ten dotyka również zwierzęta z prawidłową, a nawet i nadmierną masą ciała, a to dlatego, że główną przyczyną niedożywienia nie jest brak pożywienia, lecz niedostateczna ilości składników odżywczych w spożywanym pokarmie. Należy mieć świadomość, że dobrze skomponowana dieta dla człowieka nie będzie odpowiednia dla psa. Dlatego, nasz pies nie może jeść tego, co my. Nawet, gdy gotujemy w domu posiłki specjalnie dla naszego czworonoga, nie mamy pewności, że dostarczamy mu wszystkiego, czego potrzebuje. Jak objawia się niedożywienie u psa? Podobnie jak i u ludzi – szeregiem przykrych przypadłości takich jak: apatia, osłabienie układu odpornościowego, wypadanie sierści, czy problemami z zębami.
Alergie pokarmowe – przykre i długotrwałe dolegliwości
Niektóre rasy są bardziej podatne na alergie niż inne. Tak jest np. u pociesznych terrierów West Highland White. Jednak badania wskazują, że nawet w przypadku tej rasy 90% alergii to alergie nie wrodzone a nabyte, w dużej mierze powstałe po kontakcie z alergenem znajdującym się w pokarmie. Możliwe objawy to wysypka, świąd, podrażniona skóra, wypadanie sierści i towarzyszące im niepokojące zachowanie psa – drapanie się, podgryzanie, wymioty.
Leczenie alergii bywa długie i składa się z ograniczonej diety (zazwyczaj weterynarze zalecają całkowite przejście na odpowiednią suchą karmę dla psów) w celu wyeliminowania kontaktu z alergenem oraz leczenia farmakologicznego – miejscowego przy dolegliwościach skórnych, ale – nie rzadko – także podania silnych leków doustnych np. sterydów.
Miska to nie talerz – najczęstsze błędy w karmieniu psów
Żeby uniknąć wszystkich tych nieprzyjemnych dolegliwości, musimy zadbać o odpowiednie żywienie naszego psiaka – adekwatne do jego wieku, wielkości i aktywności. Wystrzegajmy się więc następujących błędów:
-
Nie dokarmiajmy psów między posiłkami. Kilka psich przekąsek w ciągu dnia mogą wydawać nam się niegroźne, ale mogą znacząco zwiększyć kaloryczność posiłków w skali całego dnia.
-
Przygotowywanie źle zbilansowanej diety, niewystarczająco bogatej w potrzebne składniki odżywcze.
-
Zły dobór suchej karmy. Często właścicielom psów wydaje się, że kupują karmę dobrego producenta i stosując się do zaleceń producenta gwarantują odpowiednie żywienie swojemu czworonogowi, tymczasem podają karmę nie dostosowaną do wieku, wielkości i aktywności psa lub jego potrzeb.
Sucha karma – tak, czy nie?
Pamiętajmy, że to my jesteśmy w pełni odpowiedzialni za żywienie naszego psa i od nas zależą jego nawyki żywieniowe. A te – tak ja i u ludzi – najlepiej kształtować jak najwcześniej. Jeśli naprawdę zależy nam na zdrowiu naszego czworonoga, zadbajmy o jego prawidłowe żywienie już w okresie szczenięcym. Najlepszym wyborem będzie karma dla szczeniąt.
Producenci pokarmu dla zwierząt oferują całe linie produktów dla psów o różnych potrzebach i w różnym wieku, by zapewnić szczeniakom optymalny start oraz zdrowie w ich dorosłym wieku. Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Opracowana przez specjalistów (np. karma PURINA® PRO PLAN®). Dzięki bogactwu składników odżywczych zminimalizuje ryzyko jakichkolwiek niedoborów, które trudno nadrobić w późniejszym okresie.
Odpowiednio skomponowana sucha karma to optymalne rozwiązanie na każdym etapie życia czworonoga – dostarcza wszystkich niezbędnych składników, nie powoduje przykrych alergii, zapewnia zdrowe źródło energii, dzięki czemu nasz pies może być zdrowy i szczęśliwy.