Aparat ruchu jest jednym z najważniejszych organów ludzkich. Od jego sprawności oraz działania zależy komfort wykonywania różnych zakresów ruchu, jak na przykład poruszanie się czy wykonywanie nawet prozaicznych czynności. Jedną z części aparatu ruchu, która ze względu na newralgiczną lokalizację oraz funkcję jest narażona na kontuzję oraz dysfunkcję jest biodro. Co przyczynia się do pojawienia bólu biodra? Jakie są sposoby rekonwalescencji tej dolegliwości?
Jak wygląda staw biodrowy?
Staw biodrowy należy do grupy największych stawów, które obecne są w ludzkim ciele. Jego konstrukcja opiera się o połączenie dwóch elementów, czyli panewki stawu biodrowego oraz głowy kości udowej, które otacza mocna, odporna na zużycie torebka stawowa. Główną funkcją stawu biodrowego i bioder jest umożliwienie sprawnego przenoszenia całego ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne, a także wykonywanie różnych zakresów ruchów, do których należą:
- zginanie,
- prostowanie,
- przywodzenie,
- odwodzenie,
- rotacja wewnętrzna i zewnętrzna.
Staw biodrowy ulokowany jest w wyjątkowym miejscu. Dodatkowo, pełni wiele istotnych funkcji, które zapewniają sprawność całego aparatu ruchu, przez co narażony jest na pojawienie się bólu lub kontuzji.
Przyczyny bólu biodra – co warto wiedzieć?
Ból biodra jest bardzo często występującą dolegliwością. Pojawienie się bólu prowadzi do znacznego obniżenia sprawności fizycznej, co przekłada się na pogorszenie jakości życia. Głównymi przyczynami rozwoju bólu w biodrze są:
- rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego – w trakcie choroby dochodzi do zmian w obrębie struktur oraz działania stawu biodrowego, co przekłada się na odczuwanie bólu podczas wykonywania prostych ruchów,
- stan zapalny stawu biodrowego – stan zapalny, który rozwija się we wnętrzu stawu biodrowego prowadzi do silnego odczuwania bólu – zarówno w spoczynku, jak i ruchu,
- złamanie szyjki kości udowej – do złamania najczęściej dochodzi na skutek upadku, a powstały uraz zrasta się bardzo powoli. Każdy ruch biodrem, nawet podczas rehabilitacji prowadzi do silnego bólu w samym biodrze oraz pachwinie.
Ból biodra pojawia się także na skutek urazów, nadmiernej aktywności fizycznej czy przeciążenia stawu. Dodatkowym czynnikiem predysponującym do nadmiernego zużywania się stawu biodrowego jest otyłość oraz charakter wykonywanej pracy.
Ból biodra – rehabilitacja i leczenie
Ból biodra znacznie utrudnia codzienne życie oraz poruszanie. Przewlekłe dolegliwości związane ze stawem biodrowym warto skonsultować z lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie miał możliwość przedstawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jedną z metod niwelowania bólu jest rehabilitacja biodra. Rehabilitacja stawu biodrowego jest szansą na przywrócenie pełnej sprawności fizycznej osobie, która cierpi z powodu bólu oraz niemożności wykonywania pełnego zakresu ruchu kończyną dolną. Rehabilitacja biodra obejmuje specjalistyczne ćwiczenia na staw biodrowy oraz zabiegi fizykoterapeutyczne, do których należy elektroterapia, zabiegi wodne, a także elektroterapia.
Zaawansowane choroby stawu biodrowego wymagają zastosowania leczenia farmakologicznego oraz operacji biodra. W wyjątkowo skrajnych przypadkach przeprowadzenie operacji jest jedyną szansą na powrót pacjenta do dawnej sprawności fizycznej.