Każdego dnia na portalach randkowych przybywa wiele nowych twarzy. Jako społeczeństwo przejawiamy coraz większe zainteresowanie nawiązywaniem relacji romantycznych przez internet. Ale czy entuzjazm, jaki budzą serwisy tego typu, jest uzasadniony? Jak duże szanse ma przeciętny internauta na znalezienie swojej drugiej połówki?
Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami politykę, gospodarkę, kulturę, a także naszą codzienność. Życie towarzyskie przeniosło się w dużej mierze do sieci. Obostrzenia wprowadzane przez rządy różnych krajów utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mniej ludzi odwiedza kluby, kawiarnie, bary oraz inne miejsca, w których łatwo zarazić się koronawirusem.
Sytuacja panująca na świecie wpłynęła również na sposoby randkowania. Już przed pandemią portale oraz aplikacje randkowe cieszyły się dużą popularnością – kiedy więc zarządzono globalny lockdown, ludzie zaczęli z nich korzystać w jeszcze większym stopniu. Obecnie nikogo już nie dziwi umawianie się przez apki czy serwisy tego typu. Randki online weszły na stałe do pejzażu obyczajowego XXI w. Ale czy to dobry sposób na znalezienie wymarzonego partnera/wymarzonej partnerki?
Randki online: zalety i wady
Randki online z jednej strony wiążą się z licznymi udogodnieniami, które ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości, a z drugiej bywają frustrujące, a nawet niebezpieczne, bo przecież nie wiemy, z kim tak naprawdę rozmawiamy za pośrednictwem komunikatorów. Najpierw weźmiemy pod lupę zalety korzystania z portali oraz aplikacji randkowych. Obiektywnie rzecz biorąc, jest ich znacznie więcej niż wad.
Nieograniczony wybór
Serwisy randkowe oferują dostęp do tysięcy, a nawet milionów profili. W realu jesteśmy ograniczeni w wyborze partnera czy przyjaciół do bezpośredniego otoczenia; jesteśmy też zdani w większym stopniu na przypadek. Randki online dają o wiele więcej możliwości. W internecie możemy poznawać wiele osób równocześnie, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii.
Jest czas do namysłu
Real obfituje w sytuacje, które mogą stać się okazją do nawiązania znajomości, ale wiążą się w sposób nieuchronny z presją czasu oraz okoliczności. Jeśli np. na imprezie zostajesz komuś przedstawiona/y, nie masz zbyt wiele czasu do zastanawiania się, czy warto poznać tę osobę lepiej. Decydują odruchy, impulsy, których łatwo potem żałować. Randki online mają to do siebie, że możesz na spokojnie przestudiować czyjś profil i podjąć przemyślaną decyzję. Poza tym odrzucenie w realu boli o wiele bardziej niż brak polubień w aplikacji randkowej. W sieci nie narażasz się na dotkliwe upokorzenie.
Proste zasady
W realu raczej nie wiesz, czy nowo poznana osoba jest w związku, czy nie (chyba że akurat towarzyszy jej partner/ka). Nie wiesz, czy w ogóle chce nawiązywać nowe relacje itd. Cała masa niewiadomych. A przecież trochę głupio zaczynać rozmowę od pytania o status cywilny. Może się okazać, że po półgodzinnych podchodach rozmawiasz z mężatką (albo z ojcem dwójki dzieci). Randki online są prostsze. Z portali tego typu korzystają ludzie zainteresowani nawiązaniem relacji romantycznej. Oczywiście zawsze można zostać oszukanym, ale jak pokazują statystyki, zdecydowana większość użytkowników ma dobre intencje.
Większa szansa na spotkanie kogoś interesującego
Dzięki zaawansowanym testom doboru partnerskiego internauci mają większą szansę na poznanie kogoś, kto będzie miał podobne wykształcenie, zainteresowania, poglądy czy wartości. W realu rządzi przypadek, w sieci – algorytm. Niektóre serwisy randkowe zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów do tworzenia wspomnianych testów, co znacznie podnosi skuteczność poszukiwań. Randki online stanowią więc ciekawą alternatywę, tym bardziej interesującą, że pozbawioną niedogodności nieodłącznych od poznawania ludzi w realu.
Czy randki online mogą być niebezpieczne?
Zdecydowana większość osób korzystających z portali oraz aplikacji randkowych ma dobre zamiary i nie stanowi zagrożenia dla innych. Nie można jednak nigdy wykluczyć ewentualności, że po drugiej stronie monitora siedzi psychopata lub nałogowy stalker. To raczej mało prawdopodobne, niemniej dla własnego bezpieczeństwa warto przedsięwziąć pewne środki ostrożności.
Możesz np. poprosić o zdjęcie weryfikacyjne, ukazujące rozmówcę w określonej pozie lub na tle określonych przedmiotów. Przed udaniem się na spotkanie warto też powiadomić kogoś ze znajomych lub rodziny o tym, dokąd idziesz i na jak długo. Poza tym nie ujawniaj na samym początku swoich poufnych danych: adresu zamieszkania, numeru telefonu, nazwiska. Nie wiesz, jak znajomość się rozwinie i czy twoja otwartość nie obróci się przeciwko tobie.
Randki online to osobny, pasjonujący świat
Na portalach randkowych masz dostęp do ogromnej liczby profili. Szeroki wybór potencjalnych partnerów przypomina nieco asortyment dobrze zaopatrzonego sklepu wielkopowierzchniowego. Sprzyja to różnym niekorzystnym zjawiskom, np. powierzchownemu traktowaniu innych użytkowników. Najdrobniejsza wada, która wyjdzie na jaw, może czasem zadecydować o odrzuceniu danej osoby – bo przecież jest tyle innych, interesujących profili. Warto mieć świadomość takich pułapek.
Zanim założysz profil na portalu randkowym, koniecznie zapoznaj się z poradami umieszczonymi na portalu MyDwoje. Znajdziesz tam przydatne i pomocne wskazówki, dzięki którym łatwiej ci będzie znaleźć swoją drugą połówkę.
Artykuł sponsorowany