Rośliny są cudowną ozdobą naszych wnętrz. Cieszą oko i poprawiają powietrze wzbogacając je w tlen. Ale czy wszystkie? Zobacz, jakie rośliny są idealne do domu.
Podczas procesu fotosyntezy rośliny pochłaniają dwutlenek węgla znajdujący się w powietrzu, a oddają tlen. Dzieje się tak dzięki zawartości chlorofilu, który nadaje roślinom zieloną barwę. Proces ten zachodzi jedynie w ciągu dnia, ponieważ do czynnikiem niezbędnym jest obecność światła słonecznego.. W ciemnościach nocy proces odwraca się i rośliny – tak jak zwierzęta – do oddychania potrzebują tlenu, pochłaniają go z atmosfery oddając dwutlenek węgla.
Dwutlenek węgla działa niekorzystnie na organizm człowieka. Nietrwale wiążąc się z hemoglobiną uniemożliwia jej transport tlenu, co powoduje duszności i może prowadzić do trudności ze spaniem. Dlatego też, niektórzy uważają, że nie powinniśmy trzymać roślin w sypialni. Na szczęście są takie rośliny, które oddają tlen do atmosfery nawet w nocy. Należą do nich:
- Orchidea
- Sansewieria
- Grubosz drzewiasty, czyli drzewko szczęścia.
- Grudnik
- Kaktus wielkanocny
- Gerbera
- Kalanchoe
- Aloes – oprócz zdolności do produkowania tlenu w nocy z równoczesną redukcją CO2, jego zaletą jest fakt, że oczyszcza powietrze z formaldehydu – toksycznego związku chemicznego zawartego m.in. w dymie papierosowym, lakierach do paznokci, będącego składnikiem mebli z płyt wiórowych, niektórych wykładzin i pianek montażowych. Formaldehyd jest silnie toksyczny, działa alergizująco, drażniąco, a nawet rakotwórczo.
- Skrzydłokwiat – również produkuje tlen w nocy. Co więcej, neutralizuje zanieczyszczenia, które dostają się do pomieszczeń przez okno.
Jakie jeszcze kwiaty warto mieć w domu ze względu na ich wyjątkowe działanie na jakość powietrza w pomieszczeniach?
- Zielistka – tak jak aloes pochłania znaczną ilość formaldehydu. Nawilża powietrze.
- Begonia oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji i zarazki. Jej zapach ma działanie antydepresyjne
- Geranium zabija zarazki. Ujemnie jonizuje powietrze, co powoduje, że drobnoustroje opadają na ziemie i nie trafiają do naszych płuc. Zapach geranium koi zmysły i pomaga zasnąć.
- Kaktusy, zabijają bakterie, jonizują i oczyszczają powietrze. Świetnie spiszą się w pomieszczeniach (także w sypialni), w których znajdują się telewizor, czy komputer. Najlepsze działanie mają kaktusy o długich
- Zioła. Wawrzyn hamuje rozwój bakterii. Lawenda swoim zapachem pomaga wycieszyć się i zrelaksować, ułatwia zasypianie. Podobnie zadziała rozmaryn.