Aby rośliny domowe dobrze rosły konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Mowa tu nie tylko o właściwej glebie, nasłonecznieniu, czy odpowiedniej wilgoci, ale też donicy, w której są zasadzone. Zobacz, na co zwracać uwagę wybierając doniczki.
Rodzaje doniczek
Najczęściej popełnianym błędem przy zakupach jest mylenie doniczki z osłonką. To, co jest wyraźnym sygnałem wskazującym na to, z czym mamy do czynienia, jest obecność podstawki oraz dziurki, które chronią rośliny przed nadmierną ilością wody, a co za tym idzie – gniciem. Dostępne w sprzedaży donice wykonywane są różnych materiałów – najbardziej popularne są modele ceramiczne, które dzięki swojej stosunkowo ciężkiej formie są dobrą ochroną dla korzeni. Warto wybierać je wtedy, gdy obawiamy się o zmianę położenia donicy – jeśli tylko dopasujemy jej rozmiar do wielkości rośliny, niełatwo będzie ją przewrócić. Przeciwieństwem są doniczki (https://www.bricomarche.pl/ogrod/uprawa-roslin/donice-doniczki-kwietniki) z tworzyw sztucznych, których atutem są oryginalne kształty i piękne kolory. Są też odporne na działanie wody, czy promienie słonecznych, a w porównaniu do propozycji ceramicznych podczas upadku nie dochodzi do ich uszkodzenia.
Jeśli zależy nam na ekologicznych modelach, ciekawym pomysłem będą donice drewniane. Można je wykonać samodzielnie, a dzięki odpowiedniej impregnacji nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobiły taras lub balkon. Równie atrakcyjnie wypadają ich metalowe koleżanki, które zachwycają surową formą oraz ogromną trwałością. Coraz bardziej popularne są także projekty betonowe, które świetnie komponują się z miejskimi ogrodami i wnętrzami w stylu loftowym.
Doniczki a rośliny – jak je dopasować?
Wybierając doniczki, należy mieć na uwadze kilka aspektów. Najważniejsze jest, aby średnica donicy była adekwatna do danego gatunku. Zbyt mała może zahamować wzrost korzeni, jednak nie wszystkie rośliny (w tym storczyki lub kaktusy) będą się dobrze czuły, mając za dużo wolnego miejsca. Najczęściej spotykane są modele okrągłe, natomiast w nowoczesnych aranżacjach spotkać można kwadratowe – dla większości roślin kształt jest całkowicie obojętny. Znacznie ważniejsze jest to, gdzie umiejscowiona zostanie wybrany okaz – nie wszystkie powinny bowiem znajdować się w miejscach nasłonecznionych lub zdobić przestrzenie poza obrębami budynku.
Istnieją gatunki roślin, dla których donice nie są obojętne. Należą do nich m.in. storczyki, które preferują transparentne doniczki, wzbogacone o sporą ilość dziurek, ułatwiających odpowiedni dostęp do wody. Dość kapryśne w tej kwestii bywają również kaktusy, którym najlepiej w plastikowych lub metalowych donicach. Te wykonane z gliny sprawiają, że roślina mogłaby zbyt szybko wyschnąć, co nie wpłynęłoby na nią zbyt dobrze.
Artykuł sponsorowany