„Leczenie zapachem” czyli aromaterapia to wykorzystanie do celów terapeutycznych olejków eterycznych i aromatów znajdujących się w różnych roślinach. Aromaterapia jest rewelacyjnie prostą i skuteczną, a przy tym przyjemną w stosowaniu, metodą usuwania wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych używanych w masażu, do kąpieli, oraz w formie inhalacji i wdychania po rozpyleniu w otaczającym nas powietrzu i wchłaniania przez skórę.
Aromaterapię możemy stosować przy leczeniu kataru, zatok i zalegającej flegmy. Olejki znajdują się w różnych częściach roślin, takich jak liście, korzenie, żywica, kwiaty czy owoce, a najbardziej rozgrzewające i aktywizujące olejki znajdują się w korze i żywicy. Możemy z nich korzystać poprzez inhalację, czy kąpiel lub masaż. Wnikają one do naczyń krwionośnych, skąd organy pobierają je ale nie pozostają w organizmie dłużej niż 48 godzin.
Olejki mogą rozgrzewać. Rozgrzewające olejki przebudowujące, używane do usunięcia zakumulowanych toksyn i oczyszczania krwi to przede wszystkim olejki z takich roślin jak: ajwan, czarny pieprz, tatarak, pieprz cayenne, cynamonowiec, szałwia, kolendra, koper ogrodowy, czosnek, mirt, szafran, drzewo sandałowe i kłącze ostrzyżu. Łagodnie rozgrzewające środki napotne wzmagające potliwość, eliminujące toksyny ze skóry, zwiększające cyrkulację krwi, rozluźniają napięcie mięśni i łagodzą bóle głowy spowodowane przeciążeniem zatok i katarem. Należą do nich olejki z: arcydzięgila, bazylii, kamfory, kardamonu, cynamonu, goździków, kolendry, słynnego eukaliptusu, kopru włoskiego, imbiru, trawy cytrynowej, sosny, szałwii, tymianku.
Rozgrzewająco działają również środki wiatropędne zwiększające ogień trawienny, szczególnie zalecane są jesienią i na wiosnę. Zaliczamy do nich: ajwan, anyżek, bazylia, liść laurowy, czarny pieprz, kardamon, cynamon, goździki, czosnek, gorczyca, gałka muszkatołowa, skórka pomarańczowa, oregano, pietruszka, szafran, tymianek, kurkuma, kozłek lekarski.