Alergia na pyłki może bardzo utrudniać codziennie życie, dlatego należy zadbać o to, aby jej objawy zmniejszyły się lub całkowicie zniknęły. Jak to zrobić? Co może Ci dolegać, kiedy masz uczulenie na różne pyłki? Kiedy tak naprawdę jest sezon na alergie pyłkowe? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!
Kiedy jest sezon na alergie pyłkowe?
Sezon na alergię pyłkową zależy od rodzaju pyłków roślin, na które dana osoba jest uczulona, oraz lokalizacji geograficznej. W ogólności, sezon alergii pyłkowej zwykle występuje w okresie, gdy rośliny wytwarzają pyłki i są w fazie kwitnienia. Drzewa zazwyczaj kwitną wczesną wiosną i to właśnie wtedy osoby na nie uczulone mogą odczuwać największe objawy swojej alergii. Oczywiście czas pylenia jest zależny od rodzaju drzewa, ale cały proces trwa zazwyczaj od marca do maja. Alergia na pyłki traw może trwać między majem a lipcem, ale czasami wydłuża się ona nawet do września. Zależy to od danego gatunku roślin.
Objawy alergii
Objawy alergii na pyłki, mogą się różnić u różnych osób, ale najczęściej obejmują:
- kichanie – nagłe, częste i silne kichanie może być jednym z pierwszych objawów alergii na pyłki. Może występować w serii i być niekontrolowane.
- katar – wodnisty lub śluzowaty wyciek z nosa może być jednym z charakterystycznych objawów alergii na pyłki. Może być obfity i utrudniać oddychanie przez nos.
- świąd nosa, gardła i oczu – intensywny świąd w nosie, gardle i oczach jest powszechnym objawem alergii na pyłki. Może być uciążliwy i powodować dyskomfort. Często występuje przy tym zaczerwienienie i lekka opuchlizna.
- zatkany nos – zatkany nos, zwłaszcza w nocy, może być objawem alergii na pyłki. Może utrudniać oddychanie przez nos i prowadzić do chrapania oraz bezdechu sennego u niektórych osób.
W przypadku wystąpienia podejrzenia alergii na pyłki zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub alergologiem i w celu dokładnej diagnozy i ustalenia odpowiedniego planu leczenia.
Leczenie alergii
Leczenie alergii na pyłki może obejmować różne praktyki, w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Może obejmować unikanie alergenów, np. niechodzenie do parków czy przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, których zadaniem jest zmniejszenie kichania, kataru, świądu czy łzawienia oczu. Są one dostępne zarówno w postaci doustnej, np. tabletek czy syropów, jak i w postaci kropli do nosa czy oczu. Kolejną możliwością leczenia alergii jest immunoterapia alergenowa, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia alergii na pyłki. Polega na stopniowym podawaniu pacjentowi coraz większych dawek alergenu, w celu zmniejszenia jego nadwrażliwości na ten alergen. Immunoterapia alergenowa może być stosowana w przypadku, gdy objawy alergii na pyłki są bardzo silne i nie reagują na inne metody leczenia.
Profilaktyka alergii
Profilaktyka alergii to nic innego jak przeciwdziałanie jej występowaniu. Może obejmować unikanie miejsc, gdzie mogą pojawiać się nagromadzenia pyłków, np. parki. Drugim sposobem jest unikanie spania przy otwartych oknach, ponieważ w nocy mogą przez nie przedostawać się alergeny. Kiedy jest lato, to można zacząć nosić okulary przeciwsłoneczne, aby ograniczyć kontakt alergenu z oczami. Po spacerze warto się wykąpać i zmienić ubranie, ponieważ na nim również mogą osiadać się pyłki. Kolejną profilaktyką jest unikanie suszenia ubrań na dworze oraz unikanie jazdy samochodem przy otwartych oknach, oraz używanie filtrów przeciwpyłowych.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie są objawy alergii i jak sobie z nią poradzić! Kiedy zauważysz katar, łzawienie oczu, drapanie w gardle lub inne dokuczliwe symptomy, to koniecznie udaj się do specjalisty, który pomoże Ci wdrożyć odpowiednie leczenie. Porady lekarskie w tej kwestii są bardzo ważne! Nie bagatelizuj swoich objawów i już dziś rozpocznij walkę z alergią na pyłki!