- Czy mam wszystkie aktualne wyniki badań?
Przy przyjęciu na porodówkę personel szpitala będzie wymagał od ciebie okazania określonych dokumentów i przekazania aktualnych wyników badań. Powinnaś mieć przy sobie dowód osobisty, kartę przebiegu ciąży, plan porodu, dokument, który potwierdza ważne ubezpieczenie, a także spisany numer PESEL oraz NIP – pracodawcy bądź własny w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą. – Bardzo ważne są również wyniki aktualnych badań pacjentki: oznaczenie grupy krwi i Rh, ostatnia morfologia i badanie ogólne moczu, wszystkie USG wykonywane podczas ciąży, odczyn WR (badanie w kierunku kiły), badanie antygenu HBS (w kierunku żółtaczki typu B), a także wyniki posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku paciorkowca – wymienia dr n. med. Ewa Kurowska ze Szpitala Medicover. – Jeśli przyszła mama w trakcie ciąży wykonywała inne istotne badania czy konsultacje, na przykład kardiologiczne, ich wyniki również należy mieć przy sobie – dodaje.
- W jaki sposób będę rodzić i czy będę chciała skorzystać ze znieczulenia?
To pytanie również łączy się z decyzją o wyborze porodówki. Zdarza się bowiem, że w różnych placówkach pacjentki mają mniejszy lub większy wpływ na przebieg porodu – mogą spacerować, korzystać z wanny czy dowolnie zmieniać pozycję zarówno podczas pierwszej fazy porodu, jak i w trakcie parcia. Ponieważ w niektórych szpitalach nadal rutynowo wykonuje się nacięcie krocza, dobrze jest zawczasu przedyskutować z lekarzem albo położną także tę kwestię. Dobrym pomysłem będzie uwzględnienie tych kwestii w planie porodu. Warto też upewnić się, czy w wytypowanym miejscu można skorzystać z farmakologicznego znieczulenia i zarezerwować sobie taką możliwość (niektóre placówki wymagają bowiem zgłoszenia tego z wyprzedzeniem).
- Kto będzie mi towarzyszył podczas porodu?
Widok mężczyzn na sali porodowej nikogo już nie dziwi – wiele par decyduje się bowiem na tak zwany poród rodzinny. Spora część kobiet przyznaje, że czuje się dzięki temu pewniej i bezpiecznej, a nawet odczuwa mniejszy ból. Niekiedy jednak obecność przy porodzie bliskiej osoby zamiast pomagać przeszkadza. Przygotowując się do powitania na świecie maleństwa zastanów się więc, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.
- Czy znam program szczepień dla dzieci?
Już w trakcie ciąży warto też zapoznać się z kalendarzem obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych dla dzieci. To pozwoli chronić malca przed wieloma niekiedy naprawdę poważnymi chorobami, których leczenie mogłoby wymagać nawet pobytu w szpitalu. – Pierwsze, obowiązkowe szczepienia – przeciwko żółtaczce typu B oraz gruźlicy – wykonuje się już w pierwszej dobie po porodzie – dodaje dr n. med. Ewa Kurowska ze Szpitala Medicover.