Trudno w kilku słowach wytłumaczyć z czego wynika sukces stylu skandynawskiego. Na jego fenomen składa się bowiem wiele różnych czynników. Jest ceniony między innymi za prostotę, funkcjonalność, praktyczne wykorzystanie naturalnych materiałów. Nie sposób także pominąć dwóch istotnych zalet tego stylu: niepowtarzalnego klimatu oraz możliwości swobodnego łączenia skandynawskich akcentów z innymi stylistykami.
Sztuka oraz design bardzo często idą w parze. Tak też było w przypadku początków stylu skandynawskiego. Jasne, pastelowe i minimalistyczne wnętrza szwedzkich domów rozpropagował za sprawą swoich obrazów Carl Larsson – pochodzący ze Sztokholmu malarz, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Na wykształcenie się pełnoprawnego stylu należało poczekać jednak do lat dwudziestych, a do nadania mu oficjalnej nazwy – do roku 1954. Wtedy to w podróż po USA i Kanadzie ruszyła wystawa zatytułowana „skandynawski design”. Nowa filozofia aranżacji szybko przeniknęła do powszechnej świadomości, z każdym rokiem zyskując na popularności. Ludzie pokochali jasny, pogodny oraz praktyczny styl rodem ze Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. Swojego potencjału nie stracił on do dziś – kolejni projektanci twórczo go interpretują, dając początek nowym, odważnym trendom łączącym klasykę z innowacyjnymi rozwiązaniami.
W stylu skandynawskim kluczową rolę odgrywają akcenty zaczerpnięte ze świata przyrody. Wynika to zarówno ze względów praktycznych, jak i szczególnego, zamiłowania do prostoty oraz minimalizmu obecnego w tym designie. Aby wprowadzić akcenty skandynawskie bardzo często korzysta się więc z naturalnych materiałów: drewna, bawełny, wikliny, lnu, juty. Inspiracje naturą obejmują także wzornictwo, w którym niezwykle popularne są motywy zwierzęce. Wniesione przez nie wrażenie siły oraz surowości szczególnie dobrze koresponduje z wnętrzami nowoczesnymi, awangardowymi i niekonwencjonalnymi. Takie połączenie obu stylistyk w oryginalny sposób podkreśla wyjątkowość całej aranżacji.
Nowoczesne wnętrza dostarczają nam ciekawych możliwości w zakresie potencjalnych pomysłów dekoracyjnych. Tego typu pomieszczenia dużo zyskują, gdy doda im się mocny, wyrazisty akcent w postaci unikatowej ozdoby. Powinna ona przełamywać wizualną kompozycję przestrzeni, nie wywołując jednak wrażenia dysharmonii. Skandynawskie klimaty sprawdzają się na tym polu szczególnie dobrze. Inspiracje zaczerpnięte z fascynującego, budzącego zachwyt, ale i respekt, świata dzikiej przyrody w zestawieniu z nowoczesną stylistyką otoczenia mogą stworzyć wyjątkowo intrygujący efekt.
Satysfakcjonujące łączenie dekoracji skandynawskich z pomieszczeniami nowoczesnymi wymaga również pewnej wrażliwości na kolory oraz grę światła. Wysiłek włożony w planowanie aranżacji przełoży się jednak na jakość i atrakcyjność stworzonej kompozycji. Chłodne barwy oraz geometryczne formy zwierzęcych wzorów współgrają z jasnym otoczeniem, nadając mu skandynawskiego charakteru, równocześnie zachowując estetyczny umiar i nowoczesny wygląd wnętrza. Dodatkowo inspirowana naturą tematyka wzmocni jeszcze „siłę” tego typu dekoracji, zwłaszcza gdy zostaną one umieszczone optymalnie względem źródła światła.
W artykule wykorzystano prace M. Chełstowskiej.
http://inmyart.pl/