Skóra wrażliwa najczęściej występuje u kobiet. Nie oznacza to jednak, że panowie również nie mierzą się z tym problemem. Jest to szczególnie dokuczliwa przypadłość, w przypadku której należy szczególną uwagę zwracać na to, jakie produkty pielęgnacyjne wybieramy oraz w jaki sposób je aplikujemy. Poznaj najczęstsze objawy występujące przy cerze wrażliwej i sprawdź, jak poradzić sobie z silną reakcją na czynniki zewnętrzne.
U kogo może wystąpić skóra wrażliwa?
Wiele osób słusznie twierdzi, że występuje u nich skóra wrażliwa. Co prawda łatwo pomylić ją z alergiczną, jednak po przyjrzeniu się bliżej objawom jesteśmy w stanie samodzielnie określić, co w tym przypadku jest naszym głównym problemem. W razie wątpliwości można skorzystać też z konsultacji z dermatologiem lub nawet kosmetyczką.
Skóra wrażliwa to problem dotykający głównie kobiety, ale też mężczyzn. Najważniejsze jednak, że występuje w różnym wieku, dlatego jeżeli do tej pory nie występowały u nas symptomy nadwrażliwości, to nie oznacza to, że zmiana nie zajdzie z czasem. Jej występowanie jest często uwarunkowane genetycznie. Czasami można nawet zauważyć, że skóra wrażliwa występuje tylko w szczególnych okresach naszego życia, na przykład w momencie, kiedy praca naszych hormonów jest nieunormowana.
Jak rozpoznać skórę wrażliwą?
Skóra wrażliwa jest całkiem prosta do rozpoznania. Łatwo zauważyć, że nasza cera źle reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak choćby warunki atmosferyczne. Szybko się czerwieni, pojawia się też dyskomfort i uczucie pieczenia. Widoczna zmiana kolorytu może ustępować, ale w odróżnieniu od alergii kontaktowej nie ma tutaj pęcherzyków czy poważniejszych zmian skórnych.
Lekka opuchlizna i uczucie ciepła to również symptomy charakterystyczne dla skóry wrażliwej. Objawy zauważymy również, jeżeli wejdziemy z zimnego dworu do ogrzanego pomieszczenia lub odwrotnie. Uważać należy także na niektóre używki, nadmierny stres, a do tego niezdrowy styl życia.
Skóra wrażliwa a codzienna rutyna pielęgnacyjna
Jeżeli mamy pewność, że nasza skóra jest wrażliwa, powinniśmy przyjrzeć się naszej codziennej pielęgnacji i zweryfikować, czy nie popełniamy podstawowych błędów związanych z dbaniem o cerę. Zdarza się bowiem, że stosujemy takie produkty, które nie tylko nie pomagają przy obecnym problemie, ale wręcz go zaostrzają. Mowa między innymi o aplikowaniu na twarz produktów złuszczających, które mogą wywoływać podrażnienia. Są to przede wszystkim peelingi z drobinkami, które wymagają wykonania delikatnego masażu.
Poprzez pocieranie naruszamy naszą naturalną barierę ochroną i sprawiamy, że twarz staje się zaczerwieniona. To nieodpowiedni sposób na złuszczanie martwego naskórka w przypadku skóry wrażliwej. Dermatolodzy polecają raczej aplikowanie preparatów zawierających enzymy roślinne, o znacznie delikatniejszym działaniu, ale równie dużej skuteczności. Warto też uważać z niektórymi kwasami, które również mogą zaostrzyć obecny stan. Kupując kosmetyki, zwracajmy uwagę na oznaczenia, ponieważ wielu producentów podpowiada klientom, które produkty lepiej sprawdzają się przy dużej wrażliwości.
Nie zapominajmy także o tym, że skóra wrażliwa wymaga od nas stosowania preparatów o działaniu łagodzącym, kojącym, a nawet regenerującym czy odżywczym. Ważne są również ruchy wykonywane podczas aplikowania kosmetyków – powinny być delikatne, aby poprzez pocieranie nie wywołać efektu odwrotnego do zamierzonego. Kremy czy sera można wklepywać opuszkami palców.
Artykuł sponsorowany