Odpowiednie odżywienie to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia. Ma także wpływ na naszą pracę i jej efektywność. Jedną z podstawowych zasad jest jedzenie śniadania. Życie w ciągłym pośpiechu sprawia, że rezygnujemy z niego. W ten sposób bardzo sobie szkodzimy.
WARTOŚĆ ŚNIADANIA
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia z trzech powodów. Po pierwsze, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dostarcza nam energii, dzięki której możemy uczyć się i pracować na wysokich obrotach. Brak śniadania obniża naszą sprawność umysłową oraz sprawia, że w ciągu dnia jesteśmy bardziej senni i apatyczni.
Po drugie, to sposób na utrzymanie prawidłowej wagi i walkę z nadwagą. Poranny posiłek zapobiega większemu apetytowi w ciągu dnia. Jemy zdecydowanie mniej oraz nie podjadamy wieczorami. Jeśli wychodzimy z domu bez śniadania, to nasz organizm zaczyna oszczędzać energię i magazynować tłuszcze. Poza tym jesteśmy bardziej głodni w porze obiadowej, przez co zjadamy więcej. Poranne posiłki powinny stanowić 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie, czyli około 400 kalorii. Możemy zrezygnować z kolacji, ale nie ze śniadania!
Po trzecie, śniadanie to dokonały sposób na wspólne spędzenia czasu i rozmowę o planach. Wspólne posiłki powinny być naszym codziennym zwyczajem.
JEDZENIE Z RANA
Śniadanie najlepiej zjeść w ciągu dwóch godzin po obudzeniu się. Posiłek warto poprzedzić wypiciem szklanki wody mineralnej. Czego innego potrzebuje organizm latem na śniadanie, a czego innego zimą. Zimą należy jeść więcej ciepłych posiłków. Pełnowartościowe śniadanie powinno zawierać porcję białka, np. mleka, twarożku, wędlinę lub jajka, świeże warzywa lub owoce oraz węglowodany pochodzenia zbożowego. Dlatego poleca się musli, płatki, kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego. Nie musimy rezygnować z porannej kawy, możemy ją wypić po lub przed posiłkiem, ale nie może nam zastępować śniadania.