Gdy infekcja atakuje drogi oddechowe, powstaje w nich wydzielina. Kaszel pomaga ją usunąć. By przyspieszyć i ułatwić ten proces, warto zastosować leczenie dostosowane do fazy rozwoju choroby. Oto wskazówki, dzięki którym szybciej odzyskasz zdrowie.
Barierą, która ma utrudnić wirusom inwazję, są błony śluzowe wyściełające drogi oddechowe. Produkują one rzadki, przezroczysty śluz, aby pozbyć się mikrobów z organizmu. Gdy wydzielina spływa do oskrzeli, podrażnia je i… zaczynasz kaszleć. Na początku choroby odruch ten jest bardzo silny, jednak nie towarzyszy mu odkrztuszanie. To tzw. kaszel nieproduktywny albo inaczej suchy. Jego ataki są bardzo męczące i powodują podrażnienie gardła. Jeśli stan taki utrzymuje się dłużej niż kilka dni, idź do lekarza. Do tego czasu możesz jednak spróbować wykurować się sama.
Domowe sposoby:
– Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz – jeśli nie masz elektrycznego nawilżacza, rozwieś na grzejnikach mokre ręczniki lub ustaw w pobliżu kaloryferów naczynia z wodą. Pij też w ciągu dnia co najmniej 1,5 litra płynów – np. wody mineralnej, letniej herbaty z miodem lub sokiem malinowym, a także naparów ziołowych (patrz dalej). To pozwoli ci utrzymać odpowiednie nawilżenie błon śluzowych i przyspieszy ich regenerację.
– Pij 2–3 razy dziennie po pół szklanki odwaru z ziela babki. Aby go przygotować, zalej szklanką wody łyżkę ziela i przez 15 minut gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu. Napój taki łagodzi podrażnienia błon śluzowych, zwiększa ilość wydzieliny, rozrzedza ją i ułatwia odkrztuszanie. Podobnie działa też napar z prawoślazu. Przyrządzisz go, zalewając szklanką wrzątku 2 łyżeczki prawoślazu (rozkruszonego korzenia lub liści). Przykryj miksturę. Po 30 minutach przecedź. Pij 3–4 razy dziennie po pół szklanki.
Z apteki:
– Jeśli napady kaszlu są wyjątkowo męczące, możesz przez kilka dni zażywać środki łagodzące odruch odkrztuszania i rozkurczające oskrzela. Tak działają tabletki np. z kodeiną (Neoazarina, Thiocodin) lub dekstrometorfanem (Acodin, Tussidex). To preparaty dla dorosłych. Dzieciom możesz podawać syropy lub krople z butamiratem (Supremin, Sinecod).
Gdy infekcja trwa już kilka dni, kaszel suchy powinien zmienić się w mokry. Jego ataki nie są już tak męczące. Kaszel mokry – nazywany też produktywnym – pomaga usunąć z oskrzeli wydzielinę. To ważne, bo zalegający śluz jest doskonałą pożywką nie tylko dla wirusów, ale także dla bakterii. Aby nie dopuścić do ich intensywnego namnażania i dalszego rozwoju choroby, warto zastosować terapię wspomagającą odkrztuszanie.
Domowe sposoby:
– Jedz potrawy wzmacniające odporność organizmu, np. sałatkę z fenkułu, cytrusy, dania doprawione świeżym czosnkiem lub cebulą.
– Nadal pij sporo płynów i nawilżaj powietrze w mieszkaniu – by przyspieszyć regenerację błon śluzowych.
– 2–3 razy dziennie wypijaj po szklance naparu o działaniu wykrztuśnym. Takie właściwości ma herbatka z ziela tymianku, a także z owoców fenkułu, czyli kopru włoskiego. Aby przygotować napar, czubatą łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na kwadrans. Podczas parzenia herbatki z owoców kopru możesz dodać też gwiazdkę anyżu – on także działa wykrztuśnie.
– Aby ułatwić odrywanie się wydzieliny z oskrzeli, warto oklepywać plecy dłońmi złożonymi w łódeczki (jeśli to ty chorujesz, poproś kogoś o pomoc). Zabieg taki najlepiej powtarzać parę razy w ciągu dnia, zwłaszcza pół godziny po wypiciu naparu lub zażyciu leku
o działaniu wykrztuśnym.
Z apteki:
Gdy tylko kaszel suchy zamieni się w mokry, przestań stosować leki ograniczające odruch kaszlowy (patrz „Z apteki”, poprzedni rozdział). Zamiast nich stosuj środki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę, np. tabletki ACC Max, Flegamina, Flavamed czy syropy Bronchicum, Hedelix, Guajazyl.
Uwaga! Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeżeli kaszel utrzymuje się ponad 2 tygodnie (u dziecka 2–3 dni) albo gdy zauważysz, że odkrztuszana wydzielina jest podbarwiona krwią.
info.: Przyjaciółka
foto.: materiały prasowe