Twoje plecy, ramiona, brzuch, nogi… Całe Twoje ciało może się zmienić nie do poznania, szybko i w komfortowych warunkach: w Twoim własnym domu.
Wiosłowanie to forma aktywności, która realizuje nie tylko efektywny trening cardio, ale pozwala też wzmocnić i rozwinąć mięśnie. Dla tych, dla których ćwiczenia na rowerku lub bieżni to za mało, urządzenie zwane wioślarzem, będzie idealne. Korzystanie ze sprzętu ma imitować ruchy wykonywane podczas faktycznego wiosłowania, chociaż dodatek w formie ruchomego siodełka sprawia, że wioślarz pozwala rozwijać nie tylko obręcz barkową, ale też mięśnie nóg.
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania wioślarza?
Najbardziej istotnym elementem, który będzie miał wpływ na to ile ćwiczeń będziemy mogli wykonać na wioślarzu jest budowa wioseł. Do wyboru mamy ramiona wioślarskie wychylane na zewnątrz albo też linki (cięgna linowe) z zamocowanymi na końcach drążkami. W tym drugim przypadku oprócz treningu na siedząco można też wzmacniać mięśnie ramion w pozycji stojącej.
Istotne jest też siedzisko wioślarza – dobrze, jeśli pracuje z wykorzystaniem łożysk kulowych, które są stosunkowo trwałe i pozwolą korzystać z urządzenia przez długi czas. Ważnym aspektem jest też nośność sprzętu – powinniśmy sprawdzić maksymalną dopuszczalną wagę potencjalnego użytkownika jaką dla danego sprzętu przewiduje producent. Natomiast jeśli chodzi o sposób obsługi – w zależności od tego jaki sposób preferujemy, należy przed zakupem zorientować się, czy dany wioślarz wyposażony jest w obsługę manualną, elektroniczną czy też specjalne pokrętło.
Różne wioślarze posiadają też zróżnicowane funkcje i programy. Najczęściej spotykanymi opcjami jest mierzenie czasu ćwiczeń, liczby powtórzeń, liczby spalonych kalorii, pokonanego dystansu. Pozwoli to mieć kontrolę nad prowadzonym treningiem.