Stewia, roślina o słodkich liściach z Ameryki Południowej, jest używana do produkcji naturalnego słodziku. Jest on bezpiecznym zamiennikiem cukru i alternatywą dla osób, dbających o zdrowie i sylwetkę.
W KUCHNI
Słodzik ze stewii dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholach. Może być wykorzystany do słodzenia kwaśnych potraw oraz do gotowania i pieczenia, ponieważ jest odporny na wysoką temperaturę. Jednak nie jest najlepszy do ciast, gdyż zmienia się w karmel i nie nadaje ciastu kruchości. Możemy go jednak długo przechowywać i nie ulega fermentacji.
Stewia jest słodsza od cukru spożywczego nawet o 250 – 450 razy, więc wystarczy niewielka ilość, by nadać potrawie słodki smak. Może być dodatkiem do sałatek lub składnikiem soków i przetworów owocowych. Suszone i sproszkowane liście stewii można dodać do herbaty lub kawy – nadaje im słodki smak.
DLA ZDROWIA I URODY
Stewia, mimo że zastępuje cukier, nie ma kalorii, dzięki czemu pomaga w odchudzaniu. Poza tym nie powoduje próchnicy zębów i nie podnosi poziomu cukru we krwi, dzięki czemu może być stosowana przez diabetyków. Jest też bezpieczna dla chorych na fenyloketonurię. Stewia pomaga utrzymać prawidłowe trawienie.
Jest także wykorzystywana w służbie urody jako składnik maseczek. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące oraz zamyka pory, pochłania sebum i przyspiesza gojenie się ran, dlatego pomaga w pielęgnacji cery trądzikowej oraz z wypryskami i wrzodami. Liście to źródło witaminy C, wapnia, magnezu, żelaza i beta – karotenu.
DOMOWA STEWIA
Możemy ją samodzielnie uprawiać i mamy dwie opcje. Albo uprawiamy ją przez cały rok w doniczkach albo w przydomowym ogródku. W drugim przypadku sadzimy ją w połowie maja, a potem na przełomie września i października mamy zbiory, bo wtedy jej liście robią się słodsze.