Świadomość ekologiczna w społeczeństwie z roku na rok staje się coraz wyższa. Działania podejmowane w trosce o środowisko nie dotyczą już jedynie ograniczania ilości plastikowych opakowań, ale rozprzestrzeniają się na najróżniejsze sfery codziennego życia. Aktualnie ekologia jest już brana pod uwagę na szeroką skalę w przemyśle odzieżowym.
Czym jest ekologiczna odzież?
Aby kompletując swoją garderobę kierować się zasadą świadomej mody, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie – czym tak właściwie jest ekologiczna odzież? Główne kryterium dotyczy tkanin, z których wykonano dane ubranie. Z założenia powinny to być włókna pochodzenia naturalnego, które się szybko rozkładają. Dzięki temu nie stanowią istotnego obciążenia dla środowiska. Wśród materiałów tego typu można wyróżnić jedwab, len, wełnę czy bawełnę.
Jednak rodzaj tkaniny to nie wszystko! Równie ważne jest to, z jakich upraw pochodzą włókna. Przędza powinna być pozyskiwana w legalnych hodowlach, które są certyfikowane przez uznane organizacje międzynarodowe. Czasem informacje tego typu można znaleźć na metkach. Jednak z reguły, konieczne jest zorientowanie się co do polityki ekologicznej danej marki.
W ostatnich czasach popularność zyskuje odzież wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. Takie syntetyczne ubrania są uznawane za wpisujące się w modę eko, ponieważ stanowią element filozofii obiegu zamkniętego (czyli ponownego wykorzystywania wszelkiego rodzaju wytworów człowieka) i są zgodne z zasadami zrównoważonej produkcji odzieży.
Dlaczego warto kupować ubrania wysokiej jakości?
Moda ekologiczna to nie tylko zwracanie uwagi na informacje umieszczone na metkach. Jednym z ważnych elementów składających się na dbanie o środowisko podczas kompletowania garderoby jest wybieranie ubrań wysokiej jakości. Renomowane marki z reguły przykładają szczególną wagę do ekologii dlatego, że po prostu je na to stać! Takie ubrania są lepsze dla środowiska również dlatego, że rzadziej trzeba je wymieniać. Zmniejszenie konsumpcjonizmu i nabywania nadmiaru niepotrzebnych rzeczy to bardzo ważna kwestia związana z modą ekologiczną.
Poza tym, ubrania wysokiej jakości to nie tylko korzyści dla środowiska, ale również cenny element codziennych stylizacji! Im lepsze wykonanie danej części outfitu, tym korzystniejszy wygląd całej ubraniowej kompozycji. Przy tym koniecznie należy pamiętać o tym, aby kupować jedynie potrzebne rzeczy! Wprowadzenie zasady nabywania jedynie produktów wysokiej jakości to jeden ze skutecznych sposobów na selekcjonowanie ubrań i nienabywanie ton zbędnych rzeczy, które nigdy nie zostaną wyjęte z dna szafy.
Odzież z drugiej ręki – czy warto?
W ostatnich latach odzież z drugiej ręki stała się niezwykle popularna. Wpłynęło na to kilka czynników.
- Świadomość ekologiczna – w społeczeństwie znacznie zwiększyła się świadomość ekologiczna na różnych polach. Social media są pełne pro-ekologicznych treści, a dzięki temu zapomniane dotychczas second-handy zyskały nowe życie.
- Finanse – moda na używane ubrania jest po prostu opłacalna. Odkąd noszenie odzieży z drugiej ręki przestało być wstydliwe, a nabrało nawet modnego charakteru, wiele osób pokochało ten trend ze względu na korzyści dla portfela. Za niewielkie pieniądze można kupić prawdziwe perełki – często markowe i wysokiej jakości.
- Sklepy internetowe – dziś dostęp do używanych ubrań jest bardzo prosty. Wynika to z dostępności takiej odzieży online i braku konieczności chodzenia po “szmateksach”.
- Slow fashion – również modnie nazywający się trend slow fashion i jego rosnąca popularność, przyczyniły się do popularyzacji używanych ubrań.
Szafa kapsułowa
Aby stosować się do zasad mody ekologicznej, warto też zastanowić się nad swoim stylem i zawartością szafy. Podstawową zasadą powinno być dążenie do stworzenia garderoby pełnej uniwersalności. Klasyczne fasony się nie starzeją – można je nosić długo, a one cały czas pozostaną modne. Dzięki temu zdecydowanie rzadziej będzie trzeba chodzić na zakupy.
To samo dotyczy kolorystyki ubrań. Skomponowanie szafy kapsułowej polega m.in. na tym, aby ubrania można było zestawiać w wielu różnych konfiguracjach. Jednokolorowe, gładkie tkaniny, sprawdzą się lepiej niż te pełne różnorodnych wzorów. Kierując się tymi zasadami można mieć w szafie naprawdę niewielką ilość ubrań, a jednocześnie posiadać możliwość tworzenia wielu różnorodnych outfitów na wszelkie okazje.
Slow fashion – najważniejsze zasady
Slow fashion to ruch podsumowujący wszelkie zalecenia związane z modą ekologiczną. Kluczową rolę w tym podejściu pełnią potrzeby konsumentów i skupienie się na nich w taki sposób, aby jednocześnie nie szkodzić środowisku. Przede wszystkim, celem jest ograniczenie zbędnych zakupów na rzecz sensownych, przemyślanych wyborów trwałej odzieży. Impulsywność podczas wizyt w sklepach odzieżowych wbrew pozorom wcale nie wzbogaca garderoby o wartościowe elementy. Ubrania kupione w ten sposób często po prostu leżą w szafie i nie znajdują zastosowania. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest rozsądne poszukiwanie ubrań odzwierciedlających gust i potrzeby.
Slow fashion to nie tylko przemyślane zakupy, ale również prawidłowa pielęgnacja odzieży. Jest to równie ważna kwestia! Nawet najlepszy sweter nie będzie pełnił swojej funkcji przez kilka sezonów, jeśli będzie nieprawidłowo prany! Istotne jest więc wybieranie dobrych detergentów (również z uwzględnieniem kwestii związanych z ekologią!).
Tworzenie stylowych i ekologicznych stylizacji w dzisiejszych czasach nie musi być trudne! Warto poznać podstawowe zasady świadomej mody i poprzez rozsądne wybory zakupowe przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.