Wiele osób ceni sobie wyjątkowy klimat, który tworzy zapalona świeca. Cenimy także ich walory aromaterapeutyczne. Sięgamy po nie zarówno zimą, jak i latem. Uważnie dobieramy zapachy. Czy jednak zwracamy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane?
Piękno ognia
Magiczne płomienie świecy tworzą wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę, która pozwala nam odpocząć, zrelaksować się, zapomnieć o trudach codziennego dnia. Świece tworzą cudowny klimat w salonie, często sięgamy po nie także przy aromaterapeutycznej kąpieli. Przynoszą ukojenie relaks. Kojarzą się z zimowym wieczorem, ale chętnie widzimy je także na tarasie podczas letniego wieczoru. Cenimy nie tylko za piękną, wyjątkową aurę, ale i często bardzo cenne właściwości zapachowe, które pomagają naszemu organizmowi.
Duży wybór
Na rynku obecnie dostępnych jest wiele świec. Różnią się one między sobą rozmiarem, kolorem, sposobem wykończenia. Dostępne są świece klasyczne, jak i te zapachowe. Tutaj panuje naprawdę ogromna różnorodność: od świec o zapachach bardzo pobudzających, orzeźwiających po kompozycje znacznie bardziej uspokajające, wyciszające, pozwalające się odprężyć. Część z nich może być także wykorzystywana jako świece do masażu.
Do wyboru są oczywiście świece wykonane z parafiny, natomiast poważną konkurencję stanowią dla nich świece sojowe. Znacznie rzadziej spotykamy świece z wosku pszczelego lub olejowe.
Cenne właściwości świec sojowych kontra parafina
Świece parafinowe cieszą się coraz mniejszą popularnością. Powodem jest przede wszystkim wytwarzanie w procesie ich spalania substancji niekoniecznie korzystnych dla ludzkiego zdrowia. Przede wszystkim chodzi tutaj o szkodliwy formaldehyd, toluen i benzen. Udowodniono, że związki te mają działanie rakotwórcze i powinniśmy maksymalnie, jak to tylko możliwe, unikać ich w naszym życiu. Sam organizm często daje nam o tym znać, m.in. przez bóle głowy, które może prowokować wysokie stężenie tych substancji w naszym otoczeniu. Niestety zaś nawet sadza, która powstaje podczas spalania świecy parafinowej przypomina tę z silnika na ropę.
Świece sojowe są natomiast znacznie bardziej przyjazne zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Przede wszystkim to produkt naturalny, wytwarzany z ziaren soi. Świece sojowe palą się przy tym dłużej, a piękny efekt jest nie mniej atrakcyjny niż w przypadku świec parafinowych. Świece sojowe podczas spalania wytwarzają znacznie mniej sadzy, nie przyczyniają się natomiast do wydzielania związków takich jak formaldehyd i jemu podobne. Mniej wydziela się także dwutlenku węgla.
Świece sojowe stanowią więc nie tylko znacznie lepszy zamienniki dla świec parafinowych, ale i ciekawą opcję zastępującą najzdrowsze (ale i najdroższe) świece z wosku pszczelego. Niestety tych ostatnich na rynku jest niewiele i wachlarz tych produktów jest zbyt mały. Świece sojowe natomiast nie dość, że są naturalne, bezpieczne dla ludzkiego organizmu, dostępne cenowo, to kuszą także bogatą paletą zapachów.
Artykuł sponsorowany