Nie wszyscy potrafią się do nich przyzwyczaić. Charakterystyczne blizny mogą być mało widoczne i nieszkodliwe, ale potrafią również nam przeszkadzać. Na szczęście są sposoby, aby skutecznie je usunąć.
Blizny powstają przy rożnych okazjach, najczęściej jeśli ulegniemy wypadkowi lub przejdziemy operacje czy zabieg chirurgiczny. Widoczne, sporej wielkości ślady po urazach mogą być dla nas źródłem gorszego samopoczucia. Istnieją jednak nowoczesne metody z zakresu medycyny estetycznej, które skutecznie pomogą nam zwalczyć nieestetyczne zmiany.
Czym są blizny?
Blizny pourazowe są skutkiem naturalnego gojenia się ran. Mogą być głębokie lub rozległe, w zależności od okoliczności, w których powstały. Mechanizm gojenia składa się z kilku etapów. Najpierw tworzy się skrzep krwi, a następnie strupek, pod którym zaczyna się odbudowa skóry. W kolejnej fazie narasta tkanka łączna, która produkuje dużo kolagenu. Jest ona bardzo elastyczna i stanowi bazę do powstania w zranionym miejscu nowego nabłonka.
Wyróżniamy kilka typów blizn. Tzw. przerosłe powstają zwykle po urazach i zabiegach chirurgicznych. Natomiast koloidalne są to blizny, które rozrosły się poza obszar pierwotnej rany oraz są mocno unaczynione. Także one powstają na skutek urazów i zabiegów. Inny rodzaj stanowią blizny potrądzikowe, które wskazują na przebytą chorobę skóry. To poważny problem dla wielu młodych ludzi. Trądzik powodowany jest nadmierną produkcją sebum w gruczołach łojowych. Na skutek tego pojawia się łojotok i tworzą się bolące zaskórniki. Leczenie zmian wymaga czasu i odpowiednich leków oraz zabiegów.
Usuwanie blizn
Zazwyczaj blizny, nawet te rozległe usuwa się za pomocą lasera CO2, wyposażonego w skaner. Są to zabiegi inwazyjne, ale wykonywane przez profesjonalistę certyfikowanym sprzętem, są w pełni bezpieczne. Technika zabiegu zależy od rodzaju i wielkości zmiany. – Blizny przerosłe usuwa się wykonując zabieg dermabrazji laserowej. Polega on na odparowaniu całej powierzchni blizny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu medycyny estetycznej. – Blizny potrądzikowe usuwa się frakcyjnym laserem CO2, na ogół bez znieczulenia. Natomiast dla koloidów najpierw wykonuje się zabieg laserem barwnikowym, aby zamknąć naczynia, a następnie stosuje się laser CO2. W przypadku blizn przerosłych wykonuje się jeden zabieg, w pozostałych zazwyczaj kilka – dodaje ekspert firmy SHAR-POL.
Okres rekonwalescencji przy takich zabiegach to minimum miesiąc.
Niektóre blizny goją się same i w szybki sposób stają się prawie niewidoczne. Jeżeli jednak są one rozlegle i wyeksponowane, a my odczuwamy przez nie dyskomfort, skonsultujmy się z lekarzem specjalistą, który wybierze odpowiednią dla nas procedurę ich usunięcia.
info. i foto.: materiały prasowe