Trądzik różowaty jest przewlekłą, nawracającą zapalną chorobą skóry, która występuje u dorosłych, zwłaszcza kobiet po 40 roku życia. Objawy występują w różnych odmianach i mają różne nasilenie. Trądzik różowaty przebiega w zmieniających się etapach zaostrzenia i remisji, trwających od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jakie objawy daje ta choroba? I jak można ją leczyć? Wyjaśniamy!
Objawy trądziku różowatego
Objawy trądziku różowatego różnią się od siebie w zależności od fazy choroby:
- Faza rumieniowa – jej cechą charakterystyczną są popękane naczynka połączone z zaczerwienieniem i pieczeniem. Często objawy te pojawiają się na skutek zastosowania nieodpowiedniego kosmetyku, jedzenia pikantnych dań albo działania promieniowania słonecznego. Są łatwe do zignorowania i mają charakter przemijający, stąd niestety trądzik różowaty rzadko jest diagnozowany na tym etapie.
- Faza grudkowo-krostkowa – w drugiej fazie w obrębie twarzy i szyi pojawiają się obrzęki, zgrubienia, które z czasem przekształcają się w zapalenie mieszków włosowych. Wówczas powstają wypełnione ropą zmiany, wywołujące świąd i duży dyskomfort.
- Faza przerostowo-naciekowa – ciężka faza choroby, do której dochodzi na skutek braku leczenia lub też nieodpowiedniego leczenia trądziku różowatego. Na tym etapie na nosie występuje przerost tkanki łącznej, gruczołów łojowych i naczyń. Na skutek przerostu nos może stać się asymetryczny.
Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, w dalszych etapach trądzik różowaty może także przyjąć postać oczną i ziarniniakową.
Jak leczyć trądzik różowaty?
Kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące symptomy, warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem. W zależności od fazy trądziku, w ramach leczenia stosuje się:
- Profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych, np. oparte o argininę czy kwas salicylowy i azelainowy.
- Leczenie farmakologiczne (w tym również antybiotyki) i suplementację witaminami
- Dopasowaną i staranną pielęgnację domową. Składniki, których warto szukać w kosmetykach to np. wąkrotka azjatycka , która redukuje zaczerwienienia i zmniejsza widoczność naczynek (można ją znaleźć np. w Troxe Serum od Nanili Professional).
- Unikanie czynników zaostrzających chorobę, np. ostrych przypraw, częstych zmian temperatur, używek, kosmetyków drażniących.
- W późnych fazach trądziku różowatego stosuje się także leczenie laserowe oraz niekiedy operacyjne.
Artykuł sponsorowany