Tran jest olejem z wątroby dorsza atlantyckiego i z innych ryb z rodziny dorszowatych. Zawiera NNKT omega – 6 i omega – 3 oraz witaminy A, D i E, przez co stanowi ważny element jadłospisu, zwłaszcza zimą. Jednak są sytuacje, kiedy lepiej z niego zrezygnować lub ograniczyć jego ilość.
ANTYBIOTYKOTERAPIA
Nie zaleca się tranu w trakcie stosowania antybiotyków z innymi witaminami. Podawany w trakcie antybiotykoterapii, oprócz wzmocnienia osłabionego w trakcie choroby organizmu, wzmacnia również wywołujące ją choroby i wirusy. Dlatego najlepiej podawać go już po zakończeniu antybiotykoterapii dla regeneracji organizmu i wzmocnieniu odporności.
OKRES LETNI
Latem łatwo o przedawkowanie witaminy D, syntetyzowanej podczas kontaktu ze słońcem. W porze letniej słońce świeci najmocniej i jest go najwięcej, dlatego organizmowi nie brakuje D. Dodatkowa ilość podawana w formie tranu może doprowadzić do jej przedawkowania i hiperwitaminozy. Objawia się, np. bólem głowy, wzrostem masy ciała oraz brakiem apetytu, powiększeniem śledziony i wątroby lub zaburzeniami neurologicznymi.
STOP CHOROBY
Nie powinny go przyjmować osoby z kamicą nerkową, hiperkalcemią lub z sarkoidozą oraz stosujące silne leki przeciwzakrzepowe. Poza tym zrezygnujmy z niego, gdy już przyjmujemy inne preparaty z witaminą D i A, co pozwala uniknąć przedawkowania. Warto skonsultować jego przyjmowanie wcześniej z lekarzem.
CIĄŻĄ POD KONTROLĄ
O tym, czy powinna go przyjmować kobieta w ciąży decyduje lekarz. Jeśli kobieta przyjmuje preparaty z witaminą A przyjmowanie dodatkowo tranu, jako źródła A, jest niewskazane. Jej przedawkowanie może być niebezpieczne dla płodu oraz prowadzić do jego uszkodzenia.