TRANSATLANTYK EKO inspired by AQUANET jest platformą do dyskusji na wszystkie tematy związane z ekologią i środowiskiem człowieka. Prezentowane w jej ramach filmy wspaniale pokazują jak wiele można zrobić!
„Kraina Niedźwiedzi” (reż. Guillaume Vincent)
Jeszcze nigdy w historii TRANSATLANTYKU nie został wyświetlony film dokumentalny w 3D. Czas to zmienić! Dokumentalna „Kraina niedźwiedzi”, choć nakręcona w trójwymiarze, przypomina słynnego, nagrodzonego Oscarem® ćwierć wieku temu „Niedźwiadka” Jeana Jacquesa Annaud. W obu tych filmach kamera podchodzi jak najbliżej tytułowych zwierząt, by poprzez pokazanie ich życia podkreślić, jak duże znaczenie ma nienaruszalność przyrody przez człowieka. Bowiem niedźwiedzie czują się dobrze tylko w naturalnym otoczeniu. A przy tym – co sugeruje ten przepiękny wizualnie, nakręcony z wielkim rozmachem film – są jak koty; zwykły bowiem chadzać własnymi ścieżkami…
„Testowane na ludziach” (reż. Dana Nachman, Don Hardy Jr.)
Nie byłoby filmu „Testowane na ludziach” gdyby nie Sean Penn, jeden z najsłynniejszych aktorów Hollywood, a prywatnie niezmordowany aktywista, walczący przeciwko działaniom wojennym oraz agresywnemu wpływowi korporacji na życie zwykłych ludzi. Penn, narrator i współproducent filmu, opowiada o tym, jak obecne w wielu produktach sztuczne konserwanty powoli rujnują nasze zdrowie. Wielu producentów traktuje swoich klientów jak króliki doświadczalne, nie informując ich o składnikach sprzedawanych przez nich produktów. Są jednak ludzie, którzy postanawiają się temu sprzeciwić… Sean Penn i współtwórczyni filmu, wyróżniona nagrodą Emmy Dana Nachman, pokazują, że nawet jednostki są w stanie poruszyć posadami korpo-molochów. A wszystko w imię lepszego świata.
„Duchy naszego systemu” (reż. Liz Marshall)
Kto jest właściwym bohaterem dokumentu „Duchy naszego systemu”? Czy są nimi zwierzęta, przeżywające na ekranie prawdziwe katusze, których sprawcami są, rzecz jasna, bezduszni ludzie? A może naczelną postacią filmu jest Jo-Anne McArthur, fotografka, która poświęciła życie na walkę o prawa zwierząt? Najwłaściwsza odpowiedź brzmi: i one, i ona, ponieważ „Duchy naszego systemu”zadają pytanie: czy prawa zwierząt i prawa człowieka można z sobą zrównać? McArthur jest przekonana, że to możliwe. I zabiera widzów we wzruszającą podróż do świata, w którym cierpiące zwierzę może być reprezentowane w sądzie przez adwokata, a ludzie zamiast krzywdzić zwierzaki wolą im pomagać. Świata, który – jak zapewnia film – istnieje naprawdę.
Festiwal odbędzie się w dniach 8 – 14 sierpnia w Poznaniu i w Rozbitku. Kolejne filmowe sekcje tegorocznej edycji przedstawimy już wkrótce.
Więcej informacji:
www.facebook.com/Transatlantyk