Swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienia… Masz wrażenie, że Twoje ubranie Cię nie lubi? Gryzie, drapie i uwiera? Najprawdopodobniej to nie ubranie lecz proszek, w którym je pierzesz, jest przyczyną tych niedogodności. Dlaczego proszki uczulają?
DEFINICJA ALERGII
Resztki proszku, które zostają po praniu na naszych ubraniach, mogą uczulać. Dlatego ważne jest dokładne wypłukanie ubrań. W niektórych przypadkach to wystarcza dodatkowe płukanie po zakończeniu programu piorącego w pralce automatycznej. Jeśli pierzemy ubranka dla dzieci i niemowląt warto to robić profilaktycznie, bo to właśnie skóra najmłodszych jest najbardziej wrażliwa na substancje chemiczne. Łatwiej o reakcję ogólnoustrojową, a możliwości leczenia alergii są u dzieci ograniczone. Dlatego w tym przypadku warto sięgać po produkty specjalnie przeznaczone dla dzieci. Alergia może pojawić się także w późniejszym wieku.
Uczuleniem na proszek nazywamy reakcję wywołaną przez kontakt z zawartym w proszku, alergenem. Na proszek uczulona jest co trzecia osoba, można więc mówić, że substancje zawarte w proszku są popularnymi alergenami.
OBJAWY UCZULENIOWE
Uczulenie objawia się zmianami skórnymi. Mogą to być:
- świąd,
- różnego rodzaju wysypka,
- zaczerwienienie
- suchą skórą
Uczulenie na proszek zalicza się do alergii kontaktowych, czyli reakcja występuje w miejscu dotknięcia substancji uczulającej, rzadko dochodzi do reakcji ogólnoustrojowej, czyli objawów takich rozdrażnienie, kłopoty ze snem ostatnie mogą być niebezpieczne i zagrażać życiu lub zdrowiu, są wskazaniem do kontaktu z lekarzem. W celu zdiagnozowania uczulenia trzeba wykonać testy z skórne z użyciem konkretnych proszków.
LECZENIE ALERGII
Uczulenie zawsze wymaga leczenia, żeby nie doprowadziło do infekcji bakteryjnej lub zmian grzybiczych. W trakcie kuracji podaje się, np. wapno lub leki przeciwhistaminowe.
Miejscowo stosuje się kremy i maści z glikokortykosteroidami oraz balsamy nawilżające dla skóry wrażliwej.
JAK UNIKNĄĆ ALERGII?
- Stosować proszki hypoalergiczne;
- Unikać płynów do płukania tkanin i zmiękczających oraz wybielaczy;
- Prać w jak najwyższej temperaturze. Detergent lepiej rozpuszcza się i nie pozostaje na ubraniach;
- Włączać dodatkowe płukanie prania;
- W przypadku ubranek dziecięcych stosować specjalne detergenty oraz programy (dłuższe, z dodatkowym płukaniem, w temperaturze nawet 90̊C)
- Prasować – wysoka temperatura sterylizuje ubrania.