Bezchmurne i słoneczne niebo to idealna pogoda na wakacyjny urlop z rodziną. Jeśli jest jednak za gorąco, a temperatura przekracza 30 stopni, może być niebezpiecznie. Upały są groźne zwłaszcza dla dzieci, bo gorzej niż dorośli radzą sobie z nimi.
GROŹNY UPAŁ
Wysoka temperatura może doprowadzić do odwodnienia, podrażnienia skóry, przegrzania i udaru cieplnego. Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie, ponieważ odpowiedni poziom wody w organizmie ma wpływ na trawienie, odporność i samopoczucie dziecka.
W przypadku udaru cieplnego trzeba udać się szybko do lekarza. Objawia się przyspieszonym oddechem, bólem głowy, gorączką i utratą przytomności.
Skóra niemowląt i małych dziecka jest cienka, a przez to jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Upały sprzyjają też odparzeniom.
POMOC NA UPAŁY
W upały pamiętajmy o czterech zasadach:
- szczególna higiena – w upalne dni trzeba wyjątkowo zadbać o higienę dziecka, czyli często zmieniać pieluszki i je kąpać, aby uniknąć odparzeń. Letnia kąpiel to również sposób na ochłodzenie organizmu i odświeżenie skóry, co zapobiega podrażnieniem i odparzeniom.
- odpowiednie napoje – podawajmy dziecku odpowiednią ilość płynów, żeby uniknąć odwodnienia organizmu. Najlepsza jest woda, ale możemy podawać dziecku również rozcieńczone soki owocowe z umiarem, bo zawierają cukier. Najlepiej jeśli napój ma temperaturę pokojową. Nie podawajmy zimnego napoju, ponieważ może doprowadzić do stanu zapalnego. Wodę podawajmy dziecku zawsze, gdy jest spragnione.
- odpowiedni strój – zakładajmy przewiewne ubranie, pozwalające skórze oddychać i czapkę z daszkiem, który osłoni twarz i oczy przed słońcem. Najlepsze są ubrania z naturalnych tkanin, np. z lnu i z bawełny, które lepiej pochłaniają pot oraz w jasnych kolorach, bo ciemne przyciągają promienie słoneczne.
- ochrona przed słońcem – zawsze przed wyjściem na dwór nakładajmy dziecku krem z odpowiednim filtrem UV. Na spacery najlepsza jest spacerówka z parasolem, który ochroni przed słońcem. W upalne dni spacerujmy rano albo wieczorem, a dzięki temu unikniemy pory największego nasłonecznienia. Unikajmy przebywania na słońcu, by zapobiec poparzeniom i udarowi słonecznemu.