Polub nas na Facebooku
Choroby przenoszone drogą płciową (choroby weneryczne) mogą być wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty. Co ważne – do zakażenia może dojść nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, ale również podczas kontaktów oralnych i analnych! W rzadszych przypadkach możliwe jest również zakażenie poprzez używanie zainfekowanych przedmiotów, np. wilgotnych ręczników, gąbek czy akcesoriów erotycznych.
Wśród czterech grup chorób przenoszonych drogą płciową, do tych wywołanych przez bakterie zaliczamy:
- Rzeżączka – u kobiet przebiega zwykle bezobjawowo, ale mogą się zdarzyć bóle podbrzusza, pieczenie okolic intymnych, zaburzenia cyklu miesięcznego.
- Kiła – u połowy zakażonych choroba nie daje żadnych objawów. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, krążenia, kości i stawów.
- Chlamydioza – do zakażenia może dojść również poprzez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. U 75% zakażonych nie daje żadnych objawów. Nieleczona prowadzi do problemów z płodnością.
- Ziarnica weneryczna pachwin (LGV) – do głównych objawów należą: owrzodzenie, pęcherzyki i grudki na narządach płciowych, wywołuje stany zapalne węzłów chłonnych, bóle stawów i ropnie.
- Wrzód weneryczny–występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Podstawowy objaw to bolesne owrzodzenie na narządach płciowych, któremu towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych.
- Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (NGU) – głównyobjaw to parcie na pęcherz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.