Ciągła możliwość zakażenia SARS-CoV-2 jest nadal realna. Ze względu na liczne obostrzenia nałożone przez różne państwa z całego świata, niejednokrotnie wymagane jest badanie na obecność wirusa w celu wykluczenia zakażenia. Diagnostyka tego typu jest niezbędna przed planowanym przyjęciem do szpitala w celu przeprowadzenia planowanej operacji lub leczenia, wyjazdu zagranice w celach wycieczkowych oraz zarobkowych, a także podczas powrotu do ojczyzny.
- Jak wykonać badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardzieli lub gardła
- Czy w laboratorium wykonuje się jedynie testy genetyczne?
- Badania na obecność wirusa – dodatni wynik testu
Jak wykonać badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardzieli lub gardła
Badanie na obecność wirusa jest powszechnie dostępne i można je wykonać w większości placówek diagnostycznych, w punktach pobrań Drive Thru lub zamawiając badanie bezpośrednio do domu. Badanie realizowane jest najlepiej w godzinach porannych, ponieważ przed pobraniem wymazu, pacjent nie może spożywać posiłków oraz napoi przynajmniej trzy godziny przed przystąpieniem do badania. Niewskazane jest również w tym czasie mycie, czy możliwość płukania jamy ustnej, stosowanie tabletek do ssania oraz cukierków lub gum do żucia.
W przypadku stosowania jakichkolwiek preparatów donosowych w postaci aerozoli, płynów lub maści, należy zachować co najmniej dwugodzinną przerwę. Test RT zostaje pobrany z nosa lub nosogardzieli, aby w próbce pobranej przekazać do procesu diagnostycznego próbkę materiału genetycznego wirusa. W przypadku nierozstrzygającego wyniku testu badanie należy powtórzyć, ponieważ miarodajnymi danymi jest jedynie całkowicie negatywny lub pozytywny wynik testu RT.
Czy w laboratorium wykonuje się jedynie testy genetyczne?
W laboratoriach medycznych dostępne są trzy rodzaje testu wykluczające lub stwierdzające obecność wirusa w naszym organizmie. Pierwszy opisany wyżej pobiera się za pomocą specjalnie przygotowanej wiązówki. Taki pakiet z materiałem biologicznym służy wykryciu materiału genetycznego wirusa. Podobnie, ponieważ również poprzez wymaz z nosa lub gardła wykonuje się test antygenowy. Jest to nieco szybsze badanie, ze względu na wykorzystaną technologię wykrywa zakażenie w zaledwie 10-30 minut w przeciwieństwie do testu PCR, na którego wynik należy czekać do 24 godni.
Badanie metodą pobierania krwi bezpośrednio z żyły potwierdza lub eliminuje obecność przeciwciał. Jest to opcja testu dla osób, które przybyły chorobę SARS-CoV-2 i chcą sprawdzić, czy w organizmie są obecne przeciwciała IgG i IgM. Taki test również doskonale sprawdzi się jako weryfikacja odpowiedzi organizmu na przyjętą szczepionkę przeciwko wirusowi i odporność immunologiczną na wirusa. Taki test dobrze jest wykonać przynajmniej po 4 tygodniach od kontaktu z wirusem Covid 19 lub przebyciu zakażenia oraz po upływie 3-4 tygodni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki.
Badanie na obecność wirusa – dodatni wynik testu
Przechodząc którekolwiek z badań potwierdzające obecność wirusa Covid 19, jesteśmy zmuszeni poddać się kwarantannie. W chwili wykrycia zakażenia nadal istnieje możliwość zarażenia drogą kropelkową innych osób przebywających z nami, dlatego nasza izolacja trwa minimum 10 dni. W przypadku domowników osoby zakażonej należy doliczyć dodatkowe 7 dni, chyba że wcześniej przejdą negatywnie test na obecność SARS-CoV-2. W przypadku nasilających się objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i jeżeli to konieczne, poddać się hospitalizacji lub leczeniu.
Artykuł sponsorowany