Każda witamina odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Jedną z nich jest D, nazywana „witaminą słońca”, ponieważ jest wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Drugim sposobem na dostarczanie jej organizmowi jest skomponowana dieta, bogata w produkty, które są źródłem witamy D.
NATURALNE ŹRÓDŁO
Synteza D w skórze pod wpływem promieniowania UVB może pokryć nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę. Jednak jej efektywność zależy od pory dnia i roku, szerokości geograficznej, stopnia zanieczyszczenia powietrza i zachmurzenia nieba i czasu przebywania na słońcu. Efektywna produkcja D w skórze w Polsce odbywa się od kwietnia do września od 10:00 do 15:00 w dni słoneczne i bezchmurne. 15 – 20 minut dziennie na słońcu z odsłoniętą twarzą, częścią nóg i przedramiona bez użycia filtrów pozwala zsyntetyzować odpowiednią ilość witaminy D.
DIETA Z WITAMINĄ D
Zimą nasłonecznienie jest niewielkie, dlatego o tej porze roku często cierpimy na niedobór D. Do objawów niedoboru zaliczamy, np. bezsenność, brak apetytu, bóle kostno–mięśniowe lub choroby przyzębia. Może doprowadzić do: osteoporozy, krzywicy, większego ryzyka chorób krążenia, otyłości, cukrzycy i stanów zapalnych. Szkodzi niedobór, jak i nadmiar witaminy D.
Aby dostarczyć organizmowi naturalną witaminę D, trzeba skomponować odpowiednie menu. Witamina występuje w jajkach, mleku, przetworach mlecznych, serach dojrzewających, oleju roślinnym oraz w rybach morskich: węgorzu, śledziu, łososiu. Ryby najlepiej jeść pieczone, gotowane lub duszone, nigdy smażone.