Pieczarki to wartościowe grzyby o walorach zdrowotnych i smakowych. Różnorodność wykorzystania w kuchni sprawia, że pojawiają się na talerzu w różnych wariantach. Ale nie są dla wszystkich, ponieważ są ciężkostrawne.
ZDROWY SKŁAD
Niektórzy myślą, że grzyby są bezwartościowe dla organizmu. To jednak tylko mit! Pieczarki, popularne grzyb w kuchni, są źródłem wartościowego białka oraz dobrze przyswajalnych tłuszczów i węglowodanów, jodu, potasu, selenu, fosforu, magnezu, żelaza, cynku i miedzi, witaminy A, C, E, D i z grupy B, czyli B12 i B2. Zawierają także kwas foliowy i błonnik oraz antyoksydanty (polifenole). Dzięki temu wpływają pozytywnie na nasze zdrowie.
KORZYŚCI DLA ZDROWIA
Mogą być jedzone na diecie odchudzającej, ponieważ są niskokaloryczne. 100 g to tylko 20 kcal. Z racji tego, że zawierają błonnik poprawiają metabolizm i pracę układu pokarmowego oraz przedłużają uczucie sytości. Nie zawierają szkodliwego cholesterolu. Mogą za to obniżyć poziom „złego cholesterolu”, a podwyższyć „dobry”. Jako źródło kwasu foliowego i żelaza mogą znajdować się w diecie przyszłej mamy.
Pieczarki wzmacniają także odporność i wspomagają regenerację organizmu dzięki obecności witaminy C i selenu, który hamuje namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Poza tym ich regularne jedzenie wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację. Dzięki polifenolom niwelują wolne rodniki. Ze względu na to, że zawierają łatwo przyswajalne białko oraz żelazo i witaminę D, mogą zastępować mięso w diecie wegetarian.